Skuffer kunder: Bilka trækker et lidt for godt tilbud tilbage
En prisfejl på populære telefoner får nu Bilka til at annullere en række handler. Men Forbrugerrådet Tænk tvivler på beslutningen.
Et godt tilbud på en Iphone 8 på Bilkas hjemmeside fik flere kunder til at slå til. Men nu viser det sig, at de nok må se langt efter den nye telefon.
I stedet har de fået en mail fra Bilka, hvor handlen bliver annulleret. Telefonen skulle - ifølge butikken - være solgt for 6186 kroner, men havde ved en fejl fået et prisskilt på bare 4323 kroner. Det skriver Ekstra Bladet.
- Vi blev opmærksom på prisfejlen, da vi modtog uforholdsvis mange bestillinger på det netop berørte produkt. Prisen var imidlertid så urealistisk lav, at vi desværre er nødsaget til at annullere de bestillinger, vi har modtaget, skriver Bilka til sine kunder.
Men hos Forbrugerrådet tvivler man på den beslutning. Det er nemlig kun, hvis forbrugeren har handlet i ond tro, at butikken kan rulle handlen tilbage.
- Bilka har efter min opfattelse et meget svagt grundlag for sin konklusion. En pris på 4.323 kr. for en smartphone er jo ikke urealistisk, siger Jakob Steenstrup til Finans. Han er juridisk konsulent i Forbrugerrådet Tænk.
- Man kan ikke regne med, at alle kender de forskellige modeller af iPhones, og hvilket prisniveau man kan forvente af den konkrete model, fortsætter han.
Sure kunder
Som sagen udvikler sig, ser risikoen for en shitstorm af skuffede kunder ud til at stige. På Facebook har flere allerede givet deres syn på sagen til kende.
- Hvis Bilka fastholder at annullere ordrerne, så håber jeg, I bliver ad rettens vej tvunget til at udlevere telefonerne, skriver en bruger i et opslag på Bilkas Facebookside.
- Det er jer der har lavet fejlen, Så må i sgu også tage ansvar og sende varen til den pris, der har stået på jeres hjemmeside. Jeg kan heller ikke trække en handel tilbage, fordi jeg vil have flere penge for det, jeg sælger, skriver en anden.
Et lignende eksempel fra 2009 bliver desuden trukket frem flere steder. Her fik en mand Forbrugerklagenævnets ord for, at han kunne købe en havetraktor til 899 kroner, selvom butikken hævdede, at den rigtige pris var 8.999 kroner.
LÆS OGSÅ: Ny udvikling i discountkrigen: Føtex sænker priserne
Læs hele artiklen på Ekstra BladetFlere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Gylden periode ruster tøjbutikker til mere usikre tider
Dagrofa satser videre på ny franchisemodel
Eksklusive varer gav kæmpe omsætning i weekenden
Nye toner fra nethandlen: 2023 bliver et comeback-år
Detailsalget ramte en bemærkelsesværdig bundrekord i december
Coop åbner et nyt kapitel i driften af ny discountkæde
Kæde siger nu fra over for chikane fra kunderne
Stor kæde af genbrugsbutikker slår salgsrekord
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Giver de nye regler for prismarkedsføring mening for detailbranchen?
Bør regeringen udskyde fristen for tilbagebetaling af coronalån endnu engang?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Gylden periode ruster tøjbutikker til mere usikre tider
Dagrofa satser videre på ny franchisemodel
Eksklusive varer gav kæmpe omsætning i weekenden
Nye toner fra nethandlen: 2023 bliver et comeback-år
Detailsalget ramte en bemærkelsesværdig bundrekord i december
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops