Coop vinder kopisag i retten
THI KENDES FOR RET:
- Coop Danmark A/S, Fakta A/S og Wolly & Co. A/S frifindes.
- Ferm Living A/S skal inden 14 dage i sagsomkostninger betale 125.000 kr. til
Coop Danmark A/S, 40.000 kr. til Fakta A/S og 60.000 kr. til Wolly & Co. A/S.
- Vederlaget til skønsmanden på i alt 78.932 kr. afholdes endeligt af Ferm Living.
Læs hele Sø- og Handelsrettens dom HER
Ifølge en dansk designvirksomhed kopierede Coop en meget populær plantekasse i ond tro. Sagen har nu været for retten.
I sensommeren kunne Ekstra Bladet bringe nyheden om, at designvirksomheden Ferm Living havde lagt sag an mod dagligvarekoncernen Coop og krævede en erstatning på 1,5 millioner kroner.
Ferm Living beskyldte Coop for at have plagieret designet på en meget populær plantekasse, som kæderne Kvickly og Fakta havde solgt omkring 16.000 stykker af.
- De sagsøgte har været i ond tro, de har ikke foretaget nogen selvstændig designindsats, lyder en påstand fra Ferm Living i sagsakterne.
Nu har Sø- og Handelsretten kommet frem til en afgørelse i kopisagen, og den falder ud til Coops fordel. Ferm Living har ikke fået medhold i en eneste af sagens påstande og skal nu betale sagens omkostninger, som samlet set løber op i godt 220.000 kroner.
- Det er en klar og meget tilfredsstillende dom. For den beskytter den frie konkurrence og giver forbrugerne et frit valg og muligheden for at spare penge, når der er tale om varer, der ikke har et unikt design og hvor funktionaliteten er det afgørende, siger Per Sjøqvist i en pressemeddelelse fra Coop, hvor han er senioradvokat.
Coop har købt plantekasserne af virksomheden Wolly & Co A/S. De blev første gang solgt i 2017 til en pris på mellem 129 og 299 kroner. Ferm Livings plantekasser, som hedder "Plant Box" er stadig i handlen og koster mellem 1200 og 1500 kroner.
- De sagsøgtes plantekasse adskilte sig både design- og kvalitetsmæssigt på en sådan måde, at retten fandt, at der ikke forelå en krænkelse af sagsøgers rettigheder, skriver Sø- og Handelsretten i et resumé af dommen.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Stifter af kæde kan åbne flere butikker trods strid modvind
Mindre kendt navn tager stikket hjem ved E-handelsprisen
Frivillig bagerkæde deler medlemmerne op i to hold
Købmandskæde har fundet en danmarksmester i økologi
Ejeren af Skjold Burne taber omsætning
Salling Group lukker ned for satsning på discountkæde
Makkerpar når langt forbi den halve milliard
Coop bider mærke i ændring af danskernes indkøbsvaner
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Stifter af kæde kan åbne flere butikker trods strid modvind
Mindre kendt navn tager stikket hjem ved E-handelsprisen
Frivillig bagerkæde deler medlemmerne op i to hold
Købmandskæde har fundet en danmarksmester i økologi
Ejeren af Skjold Burne taber omsætning
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops