Slår døgnflue-teori ned: Ny salgskanal er stadig populær
Coronakrisen gav liveshopping lidt af et gennembrud herhjemme, og konceptet udvikler sig stadig, viser undersøgelse.
Da nedlukningerne satte store dele af den fysiske detailhandlen ud af spillet, begyndte liveshopping at blive et udbredt fænomen.
Butikkerne kunne vise deres sortiment frem på nettet - eksempelvis ved at sende live på Facebook - mens seerne havde mulighed for at købe de pågældende varer undervejs.
Efter genåbningen af den fysiske detailhandlen er liveshopping stadig populært, viser en undersøgelse fra Dansk Erhverv.
I løbet af de seneste tre måneder har 15 procent af de adspurgte gjort brug af liveshopping på nettet, og det er samme niveau som i 2021.
- Konklusionen er klar; forbrugerne stadig er vilde med de nye salgskanaler, selvom samfundet er åbnet helt igen - det var ikke bare en hypet corona-døgnflue,siger Carsten Rose Lundberg. Han er fagchef for Digital Handel i Dansk Erhverv.
I 2021 var det især tøjbutikkerne, som gjorde brug af liveshopping, men siden er mange andre hjørner af detailhandlen kommet med på vognen, viser undersøgelsen.
Fra at have udgjort 62 procent af handlerne i 2021, så står kategorien Tøj, sko og accessories nu kun for 15 procent. Omvendt er både Personlig pleje og udstyr til biler, både og cykler steget betragteligt.
- Det mest markante er personlig pleje, som buldrer frem, men jeg synes også, at deter værd at lægge mærke til, at der bliver købt stort set alt igennem liveshopping. Det bekræfter, at liveshopping er for alle – både kunder og virksomheder, siger Carsten Rose Lundberg.
LÆS OGSÅ: Fremtidens store salgskanal har fået Holch Povlsen til lommerne
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Relaterede nyheder
Afstemning
Seneste nyheder
Influencere bliver overgået som inspiration til salg
Italiener sætter sig på en af de tunge poster i Lidl Danmark
Profil fra Salling Group får direktørjob hos konkurrent i krise
Coop: Lille bølge af butiksåbninger rammer København i juni
Den nye topchef i Salling Group er klar før tid
Afviklet skokæde scorer første overskud i årevis
En af topfolkene i Lidl siger farvel og tak
Matas vil styrke væksten med investering på over en halv milliard
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Influencere bliver overgået som inspiration til salg
Italiener sætter sig på en af de tunge poster i Lidl Danmark
Profil fra Salling Group får direktørjob hos konkurrent i krise
Coop: Lille bølge af butiksåbninger rammer København i juni
Den nye topchef i Salling Group er klar før tid
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops