Netbutik: Krisen får salget af denne vare til at eksplodere
Udsigten til lavere temperaturer indendørs får lige nu salget af hjemmesko til at stige hos en af landets netbutikker.
For at spare på varmen kommer flere danskere til at tage mere tøj på end sædvanligt, når de opholder sig indenfor.
Det kan de mærke hos netbutikken The Cozy Sheep, der lige nu regner med at sælge tre gange så mange hjemmesko i forhold til sidste år - i alt 120.000 par for at være præcis.
Salget af hjemmesko kommer til at skabe en omsætning på 30 millioner kroner i 2022, lyder det fra den adm. direktør, Michael Jørgensen.
- Det er den samme hygge og bæredygtighed, vi putter ind i skoene, som vi plejer, så den eneste forklaring må være, at danskerne forbereder sig til en koldere vinter i år, siger direktør Michael Jørgensen.
Særligt mange kunder går efter de modeller, som også er varme på ankler og underben.
- Vi havde da regnet med, at energikrisen ville kunne mærkes på salget. Men jeg tror, det har overrasket os alle sammen, at vi kan mærke krisen helt ned på valget af model, siger Michael Jørgensen og fortsætter:
- Jeg tænker, også det har en betydning, at vi har valgt ikke at sætte prisen op ligesom mange andre virksomheder.
The Cozy Sheep sælger fortrinsvis hjemmesko og tøfler i merinould, men har også vanter, strømper og andet varmt tilbehør i sortimentet.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Relaterede nyheder
Afstemning
Seneste nyheder
Netbutik køber virksomhed kendt fra DR-program
Kaffebutik bliver til en lille kæde
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops