Stigende priser sender danskere i armene på digitale tilbudsaviser
Mange flere danskere bladrer rundt i tilbudsaviser på nettet, viser tal fra digital platform. De leder især efter visse normale dagligvarer.
En bølge af prisstigninger kan meget vel gøre anfald af kroniske og forbigående lommesmerter til den næste epidemi herhjemme.
Udviklingen har fået flere danskere til at bladre igennem tilbudsaviserne på nettet, viser en opgørelse fra Minetilbud.dk.
I sidste uge alene kunne den digitale platform registrere 1,3 millioner besøg, og det er en stigning på 40 procent i forhold til samme periode sidste år.
- Der er ingen tvivl om, at forbrugerne er mærket af de prisstigninger, vi ser på især gas, brændstof og el, men også på tværs af de danske dagligvarer, siger Susanne Juhl, der er Head of business for Minetilbud.dk.
- Det kommer tydeligt til udtryk i, hvor mange danskere der læser tilbudsaviser lige nu og den store trafik, vi ser på vores platform i disse uger, hvor særligt de produkter, der er steget i pris, også er blandt de mest søgte, siger hun.
Forbrugerne leder især efter de dagligvarer, som er steget mest i pris. De tre mest søgte er mel, madolie og pasta, som er gået frem på henholdsvis 147, 98 og 70 procent på Minetilbud.
Minetilbud.dk er en del af FK Distribution, som også står får omdeling af fysiske tilbudsaviser til lige under to millioner husstande.
LÆS OGSÅ: Finn Tang forudser større fokus på discount
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Netbutik køber virksomhed kendt fra DR-program
Kaffebutik bliver til en lille kæde
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops