Ny strategi breder sig: Hjemløse skræmmes væk med pigge
Flere britiske butikker har forsøgt at sætte pigge foran indgangen. Men strategien møder overvældende kritik fra borgerne
3000 borgere har skrevet under i protest mod stormagasinet Selfridges. Det skyldes, at borgerne i Manchester, hvor stormagasinet er placeret, er blevet stærkt forargede over stormagasinets nyeste tiltag. Selfridges har nemlig valgt at sætte pigge op foran sin facade for at undgå, at hjemløse lægger sig til at sove foran. Inspirationen kommer fra Tesco. Det skriver Manhester Evening News.
En talskvinde fra Selfridges forklarer, at piggene er en del af en række tiltag for at holde facaden ren.
- På grund af kundeklager installerede Selfridges piggene den 1. december sidste år som led i en række foranstaltninger for at reducere skræl og rygning udenfor butikkens indgang, siger hun til Manchester Evening News.
Politiske konsekvenser
Sagen er nået helt op på politisk niveau. Og derfor er Selfridges blevet indkaldt til et møde på rådhuset.
- Jeg kan forstå, at der er en masse forvirring og en masse folk, der er kede af det, og jeg har derfor indkaldt Selfridges på rådhuset for at tale med mig om dette så hurtigt som muligt, udtaler rådhusets storcenter-talsmand Pat Karney.
At sætte pigge op foran facaden er dog ikke nogen ny idé. I sommers forsøgte Tesco sig med samme koncept. Men efter massiv kritik valgte kæden at fjerne sine pigge. Om Selfridge følger i samme spor i dog ikke til at sige endnu.
LÆS OGSÅ: Københavnsk stormagasin er ulovligt
Læs hele artiklen på Manchester Evening NewsFlere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Tabsramt kæde i Lars Larsen Group åbner flere steder i landet
Topchef glæder sig over flere kunder i butikkerne
Salling Group forlænger prisloftet
Biltema kører med en kæmpe investering
Konkurrenter svarer igen på melding fra den nye dreng i klassen
Fleggaard dropper tabsgivende nonfood-butik på nettet
Henter ny adm. direktør inden stor ekspansion
Familie giver slip på ejerskabet af kendt butikskæde
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Bør regeringen udskyde fristen for tilbagebetaling af coronalån endnu engang?
Hvad er din forventning til omsætningen i hele 2022 sammenlignet med (de åbne måneder af) 2021?
(Primært fysisk butik) Hvordan endte julesalget efter Black Friday sammenlignet med 2020?
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2020?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops