Meny investerer tungt i uddannelse af 200 medarbejdere
For at styrke den personlige rådgivning i landets Meny-butikker bliver 200 medarbejdere sendt på skolebænken. De skal lære at lave mad.
Supermarkedskæden Meny trækker en millioninvestering op af lommen og giver 200 medarbejdere en uddannelse i mere klimavenlig madlavning til september.
Populært sagt skal medarbejderne lære at lave salat med bøf og ikke bøf med salat. Det skal være med til at styrke niveauet af rådgivning til kunderne ude i butikkerne, skriver Dagrofa i en pressemeddelelse.
- Der er allerede en lang række gode initiativer i gang for at mindske CO2-aftrykket i dagligvarehandlen, men det er vigtigt, at vi hjælper vores kunder med god rådgivning, siger Kenneth Holmen Pedersen. Han er kædedirektør i Meny.
Projektet har fået støtte fra KFI Erhvervsdrivende Fond og er en del af
Efterspørgsel blandt forbrugerne
Tal fra organisationen Madkulturen kunne tyde på, at en god del af forbrugerne vil tage godt imod klimavenlige alternativer til aftensmaden. I hvert fald har 55 procent af deltagerne i en undersøgelse svaret, at de mangler tips til at justere deres yndlingsretter i en mere grøn retning.
- Resultaterne taler et tydeligt sprog. Med den rette vejledning kan vi gøre meget for at hjælpe hverdagsmaden i en mere klimavenlig retning, siger Judith Kyst i pressemeddelelsen fra Dagrofa. Hun er direktør i Madkulturen.
- Og vejledningen skal være let at omsætte til handling med det samme. Derfor er jeg enormt begejstret for, at Menys ”madarbejdere” snart er i stand til at rådgive helt ude i indkøbs-frontlinjen – der hvor beslutningen om aftensmaden ofte tages, fortsætter hun.
Madkulturen har hjulpet Ment med at indarbejde 22 klimatips fra Miljø- og Fødevareministeriet og Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i uddannelsen.
LÆS OGSÅ: Dagrofa nærmer sig sorte tal: Men en ny krise står på lur
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Chef for stor satsning i Meny har sagt stop
Den lange periode med konstant salgsvækst er forbi hos Power
Flere Coop-butikker bliver kritiseret for brud på regler
Influencere bliver overgået som inspiration til salg
Italiener sætter sig på en af de tunge poster i Lidl Danmark
Profil fra Salling Group får direktørjob hos konkurrent i krise
Coop: Lille bølge af butiksåbninger rammer København i juni
Den nye topchef i Salling Group er klar før tid
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Chef for stor satsning i Meny har sagt stop
Den lange periode med konstant salgsvækst er forbi hos Power
Flere Coop-butikker bliver kritiseret for brud på regler
Influencere bliver overgået som inspiration til salg
Italiener sætter sig på en af de tunge poster i Lidl Danmark
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops