Elgiganten jubler over sjette salgsrekord i træk
Hård konkurrence har ikke forhindret Elgiganten i at lande den største omsætning nogensinde. Men indtjeningen er svær at forbedre.
For sjette år i træk kan Elgiganten bogføre en rekordstor omsætning.
Det skriver Børsen, som har fået adgang til regnskabsåret 2019/20, hvor toplinjen rammer 6,4 milliarder kroner. I forhold til sidste år er der tale om en forbedring på 151 millioner.
Men indtjeningen halter en smule efter. Driftsresultatet lander på 165 millioner kroner, og det er mindre end tidligere. Det skyldes hård konkurrence, vurderer topchef Peder Stedal.
- Vi kan jo se, at fordi priserne er faldet enormt meget de seneste år, så skal vi også bare sælge mere for at opretholde den samme omsætning og indtjening, siger han til Børsen.
Elgiganten blev etableret i Danmark i 1996 og har i dag over 2.300 medarbejdere fordelt på 38 varehuse og en af landets største netbutikker.
Svær udskiftning af it-systemer
Årsregnskabet falder på et tidspunkt, hvor Elgiganten er ved at gennemføre en enorm udskiftning af it-systemerne, som er blevet kaldt “den største it-investering i Elgigantens historie.”
Til Børsen siger Peder Stedal, at der er tale om en samlet investering på omkring 400 millioner kroner.
Men startvanskeligheder og børnesygdomme har skabt en bølge af utilfredse kunder, som eksempelvis oplever lang leveringstid eller kører forgæves på grund af lagerfejl i varehusene.
- Desværre har implementeringen af systemet midt i en coronakrise, hvor vi har haft ekstra travlt, medført det modsatte (af hurtig og effektiv service, red) i for lang tid, har Elgiganten forklaret i en pressemeddelelse.
- Vi har fået henvendelser fra kunder, der ikke fik den service, de havde forventet - og som vi både havde lovet og hele tiden kræver af os selv. Det vil vi gerne sige undskyld for, fortsatte kæden.
LÆS OGSÅ: Elgiganten siger undskyld efter bølge af utilfredse kunder
Læs hele artiklen på BørsenFlere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Læs artiklen her
Seneste nyheder
Opsplittet detailhandel ramt af historisk nedgang i december
Medie: Tiger-stifter har fået tilbud om at købe svækket livsværk tilbage
Direktøren for toneangivende netbutik siger stop
Slagen Magasin-ejer er solgt: 12.000 job kan gå tabt
Overrasket direktør trækker stikket på succesfuldt koncept
Flere betaler husleje: Men butikkerne står svagere end før
Jack & Jones sigter efter unge kvinder med spritnyt brand
Giver fem modsvar til ministeren i sag om skæve nonfood-regler
Seneste afstemninger
Er det en fornuftig beslutning at lukke specialhandlen ned grundet smittespredning?
(Kun primært fysisk butik afstemning) Hvordan endte den samlede Black Friday omsætning i år sammenlignet med 2019?
(Kun primært fysisk butik afstemning) Hvordan forventer du Black Friday omsætningen bliver i år sammenlignet med 2019?
Bør butikkerne gennemføre Black Friday i 2020?
Mest læste nyheder
Direktøren for toneangivende netbutik siger stop
Medie: Tiger-stifter har fået tilbud om at købe svækket livsværk tilbage
Opsplittet detailhandel ramt af historisk nedgang i december
Overrasket direktør trækker stikket på succesfuldt koncept
Seneste nyheder
Opsplittet detailhandel ramt af historisk nedgang i december
Medie: Tiger-stifter har fået tilbud om at købe svækket livsværk tilbage
Direktøren for toneangivende netbutik siger stop
Slagen Magasin-ejer er solgt: 12.000 job kan gå tabt
Overrasket direktør trækker stikket på succesfuldt koncept
Seneste blogindlæg
Kære Mette F & Co.: stop venligst opfordringen til at handle online NU – I skader danske arbejdspladser
Den fysiske butiks største trussel!
6 tips til at gøre din webshop mere brugervenlig
Tobakslov skal være effektiv – men med en højere grad af metodefrihed til detailhandlen
Absurd ”Postmand Per-afgift" fra regeringen vil skade konkurrenceevnen og danske netbutikker