Dansk Supermarked ansætter ny direktør
Dansk Supermarked henter en direktør fra Mærsk, der skal hjælpe med udviklingen i dagligvaregruppen.
Maersk-kasketten skiftes nu ud med en fra Dansk Supermarked for den tidligere HR-chef i Maersk Tankers Peter Poulsen.
Han skal nu være være HR-chef i dagligvarekæden fra 1. september og indtræder samtidig i kædens Executive Comittee. Det oplyser Dansk Supermarked i en pressemeddelelse.
- Peter har stor erfaring med HR både fra Danmark og internationalt, og den erfaring skal han bruge til at fortsætte udviklingen af det høje niveau, Dansk Supermarked driver HR på. Jeg ser meget frem til Peters bidrag i min Executive Committee og til Dansk Supermarked som helhed, siger adm. direktør i Dansk Supermarked Per Bank.
Dansk Supermarked har gennem den seneste tid foretaget flere udskiftninger i topledelsen som en del af Per Banks reorganisering af organisationen.
LÆS OGSÅ: Strategisk toplederskifte i Dansk Supermarked
Glæder sig til samarbejde
Den kommende HR-direktør glæder sig til arbejdet.
- Dansk Supermarked er en virksomhed med kæmpe potentiale og en fantastisk organisation, som jeg glæder mig meget til at blive en del af. Det er samtidig en virksomhed, der virkelig rykker sig i disse år, og jeg ser frem til at kunne bidrage til denne udvikling sammen med vores HR-afdeling, ledelsesgruppen og den øvrige organisation, siger Peter Poulsen.
Peter Poulsen har en erhvervs-Ph.D. , der handler om organisationsforandringer på LEGO og en Master i Organisation og Ledelse, begge fra Aalborg Universitet.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Butikschefer i Netto kan få en Tesla i belønning
Prisbelønnet ejerleder stopper som topchef
7-Eleven lufter målsætning for reducering af madspild
Zalando henter dansk profil til nyoprettet chefstilling
Stort arrangement sætter fokus på detailhandel og byliv
Stort Netto-samarbejde runder en million
Stifter overtager direktørstolen i stor netbutik
Ny ejer trækker stikket på kendt tøjkæde
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Butikschefer i Netto kan få en Tesla i belønning
Prisbelønnet ejerleder stopper som topchef
7-Eleven lufter målsætning for reducering af madspild
Zalando henter dansk profil til nyoprettet chefstilling
Stort arrangement sætter fokus på detailhandel og byliv
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops