Coop skifter lyset ud i 1200 butikker
Med en trecifret million-investering vil Coop skifte lyset ud i alle sine butikker. Det skal reducere energiforbruget markant.
Snart bliver det muligt at se Superbrugsen, Kvickly og mange af de resterende af Coops mange butikker i et helt nyt lys.
Dagligvarekoncernen har nemlig besluttet at udskifte 500.000 pærer og lysstofrør med LED-belysning. Projektet bliver vurderet til at løbe op i et trecifret millionbeløb og skal nedbringe energiforbruget med 20 procent i 2020, hvis man sammenligner med 2014.
Det skriver Coop i en pressemeddelelse.
- Kontraktens omfang estimeres, inklusiv deltagelse fra Brugsforeninger, at kunne runde 100 mio. kroner. Måske er dette den største enkeltstående LED-kontrakt i Danmark - og måske hele Norden - vi ved det reelt ikke, siger Peter Kjærgaard Svendsen, energichef i Coop.
- Vi er enormt stolte af den løsning, der nu ruller ud i vores butikker. Med de valgte løsninger kommer vi ikke bare til at generere en enorm energibesparelse, vi kommer også til at løfte kundeoplevelsen i butikkerne, fortsætter han.
Projektet bliver gennemført med virksomheden Nordic Business Light og omfatter butikker i Kvickly, SuperBrugsen, Dagli’Brugsen, Fakta og Irma samt de selvstændige Brugsforeninger, der ønsker at indgå.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Ny udvikling i nethandlen: - Det gør ondt i hjertet
Salling Group lover kunderne priskrig
Pessimismen breder sig igen blandt forbrugerne
Faldende efterspørgsel bliver enden for særlig netbutik
Direktør stopper hos kendt tøjmærke
Lars Larsen Group sætter Ilva-direktør fra bestillingen
Måling: Danskerne holder på pengene
Louis Nielsen: Aftaler i shoppingcentre bremser ekspansion
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops