Coop bruger millioner på varmepumper og solceller
Alle butikker skal være fri for fossile brændsler i løbet af to år, lyder målsætningen fra koncernen.
Dagligvarekoncernen Coop udskifter op mod 100 olie- og gasfyr med varmepumper og solcelleanlæg.
Målet er at reducere CO2-udslippet med 5.000 tons om året og være fri for fossile brændstoffer i alle koncernens butikker i løbet af to år, fremgår det af en pressemeddelelse.
- Verdens store udfordring er klimaet. Ungdommen demonstrerer verden over for at vække politikere og virksomheder siger Peter Svendsen. Han er Coops Chef for Energi og Grøn Omstilling.
- Coop ønsker at vise vejen for initiativer der kan bremse klimaforandringerne og dette er endnu et eksempel på de store ambitioner, vi har på området. Det forventer vores kunder også når de handler i Danmarks mest ansvarlige dagligvarevirksomhed, fortsætter han.
Koster millioner
Coop forventer at lave 30 solcelleanlæg i sine egne butikker. I det omfang det er muligt, skal varmepumper og solcellerne placeres ved samme butik.
I alt er der tale om en investering på omkring 50 millioner kroner, når der inkluderes de selvstændige brugsforeninger. Investeringerne ventes at have en være god for både miljøet og pengepungen, fremgår det af pressemeddelelsen.
- Vi installerer solcelleanlæg, der producerer et forbrug, som svarer til det forbrug varmepumperne bruger. Dermed går vi fra den sorte til den grønne energikilde, siger Peter Svendsen.
LÆS OGSÅ: Sparer 40 millioner årligt: Nu får Coop-kæder certificering
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Ny udvikling i nethandlen: - Det gør ondt i hjertet
Salling Group lover kunderne priskrig
Pessimismen breder sig igen blandt forbrugerne
Faldende efterspørgsel bliver enden for særlig netbutik
Direktør stopper hos kendt tøjmærke
Lars Larsen Group sætter Ilva-direktør fra bestillingen
Måling: Danskerne holder på pengene
Louis Nielsen: Aftaler i shoppingcentre bremser ekspansion
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops