Boozt går hele vejen: Tager fuldt ejerskab over tøjmærke
Med fuldt ejerskab vil Boozt accelerere væksten hos dansk tøjmærke, der har selvstændige butikker i flere stormagasiner.
I sommeren 2021 solgte det danske tøjmærke Rosemunde godt og vel to tredjedele af ejerskabet til Boozt.
Som en del af handlen kunne Boozt overtage resten af aktierne inden 2026, og den mulighed har den store modeforhandler på nettet allerede nu gjort brug af, fremgår det af en pressemeddelelse.
Rosemunde fortsætter som et selvstændigt brand, men nu med Boozt som fuld ejer.
- Efter en vellykket integration af Rosemunde i Boozt-koncernen er parterne blevet enige om at udnytte muligheden for at erhverve de resterende aktier. Ved at tage fuldt ejerskab forventer Boozt at accelerere den positive udvikling af Rosemunde, skriver Boozt i en pressemeddelelse.
Rosemunde, der blev stiftet tilbage i 2004, er at finde på hylderne hos mere end 1.000 forhandlere verden over. Dertil kommer en række selvstændige butikker i Magasins stormagasiner på det danske marked.
I forbindelse med den første del af handlen satte den adm. direktør for Boozt - Hermann Haraldsson - ord på, hvorfor Rosemunde var en interessant investering.
- Vi har beundret Rosemunde på afstand gennem længere tid, og vi har set, hvordan de har formået at styrke både top- og bundlinje ved at være hurtige til at tilpasse sig markedet, sagde Hermann Haraldsson i en pressemeddelelse sidste år.
Rosemunde ApS kunne i det seneste årsregnskab fremvise et overskud på 27,5 millioner kroner efter skat.
LÆS OGSÅ: Redningsmanden Holch Povlsen sælger livsværk tilbage til stifter
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Netbutik køber virksomhed kendt fra DR-program
Kaffebutik bliver til en lille kæde
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Har coronakrisen givet varig opblomstring til bymidterne eller blot kunstigt åndedræt?
”Grøn” markedsføring er blevet et brandvarmt emne
Stop skævvridningen og vis erhvervssind: Udskyd udbetalingen af feriepenge og hjælp flere brancher!
Længere reklamationsret giver ikke mere holdbare produkter
Kære erhvervsminister: her er 5 grunde til at din argumentation om tilladt non-food salg i supermarkeder ikke holder en meter