Spar lancerer nyt koncept for varegruppe i fremgang
Med hjælp fra to store producenter ruller dagligvarekæden Spar et nyt koncept for specialøl ud i butikkerne.
En stigende interesse for specialøl har fået dagligvarekæden Spar til at styrke satsningen på de våde varer.
Butikkerne bliver indrettet med en ny afdeling for specialøl, hvor de mange øl er inddelt efter smagsprofiler. Det nye koncept er udarbejdet med hjælp fra to af de helt store producenter - Carlsberg og Royal Unibrew.
Efter en kort testperiode i fire Spar-butikker, er der opnået en vækst i salget på special- og udenlandske øl på cirka 11 procent, og butikkernes specialøl andel er steget med 2,8 peocent.
- Vi har set vækst på specialølmarkedet i de sidste par år, derfor giver det mening, at Spar hopper med på bølgen og tager del i væksten, siger kommerciel chef hos par, Min Købmand og Let Køb, Kim Scheuer.
- Det nye koncept skal forbedre kundeoplevelsen og tiltrække kunder, som ikke normalt bruger tid i ølafdelingen, når de handler. Vi har investeret over 3 mio. i projektet og vi glæder os til at dele det nye ølunivers med vores kunder, siger han.
På nettet er Spar desuden gået i luften med side, hvor kunderne kan læse om øllets historie og de mange typer, som findes på markedet.
- Uden et stærkt samarbejde mellem kæde, købmænd og vores samarbejdspartnere - Carlsberg og Royal Unibrew - ville det ikke være muligt at komme i mål med så omfattende et projekt, siger kategorichef Morten Skov.
- Med en ny markedsføringsplatform i tilbudsavisen og et endnu mere kompetent personale, som kan vejlede kunderne, er jeg sikker på, at Spar kan følge med den stigende efterspørgsel på specialøl, siger han.
LÆS OGSÅ: Meny rykker nye koncept-afdelinger ud i fem butikker
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Her har danske virksomheder flest følgere på sociale medier
Massiv satsning skal sende salget på himmelflugt i Søstrene Grene
Detailsalget tager igen et lille skridt i den rigtige retning
Så meget koster en ufærdig dagligvarebutik
Lidl-direktør: - Selv rygerne kommer stadig og handler hos os
Stifter af kæde kan åbne flere butikker trods strid modvind
Mindre kendt navn tager stikket hjem ved E-handelsprisen
Frivillig bagerkæde deler medlemmerne op i to hold
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Her har danske virksomheder flest følgere på sociale medier
Massiv satsning skal sende salget på himmelflugt i Søstrene Grene
Detailsalget tager igen et lille skridt i den rigtige retning
Så meget koster en ufærdig dagligvarebutik
Lidl-direktør: - Selv rygerne kommer stadig og handler hos os
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops