Overraskende skifte: Bilka afløser Kvickly
Med overtagelsen af konkurrentens lokaler kan Bilka åbne et nyt hypermarked i Randers uden at komme på kant med planloven.
I Randers Storcenter bliver Kvickly nu overtaget af den konkurrerende kæde Bilka. Det skriver Coop og Dansk Supermarked i en fælles pressemeddelelse
Kvickly fortsætter med at holde gang i butikken indtil årsskiftet, hvorefter en større ombygning af lokalerne på knap 10.000 kvadratmeter går i gang.
Der har før været fremskredne planer om at åbne en Bilka i den østjyske by, inden en ændring af planloven satte en midlertidig stopper for projektet, skriver Randers Amtsavis.
Men efter overtagelsen af Kvicklys lokaler kan Dansk Supermarked nu frit åbne sit hypermarked nummer 19.
- Vi glæder os til at byde kunderne velkommen i et topmoderne hypermarked. Hvis alt går efter planen, ser vi frem til at åbne efter sommerferien, når Bilka holder fødselsdag, siger Mark Nielsen, direktør i Bilka.
Kvickly behøver ikke så meget plads
Fremover vil Kvickly satse mere på fødevarer, og til det formål er lokalerne i Randers Storcenter for store, fortæller formatdirektør i Kvickly, Allan Kristoffersen.
- Salget af nonfood flytter i disse år fra varehusene til nettet. Derfor skal vi bruge mindre plads i takt med, at vi koncentrerer os mere og mere om fødevarer. Derfor er varehuset i Randers for stort til Kvicklys nye koncept, siger han.
Dansk Supermarked Group overtager hverken medarbejdere, inventar, leverandører eller lignende fra Coop.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Kædedirektør er uenig i afgørelse om lovovertrædelse
Godkendt: Synoptik overtager en konkurrerende kæde
HK Handel vil hjælpe berørte medlemmer i Field’s
Sjældne prisstigninger rammer forfriskninger i Ikea
Tomgangen falder: Flere har mod på at åbne butik
Overtagelse af konkurrerende kæde fordobler næsten toplinjen
Stort indsatsområde i Jysk når forbi milliarden
Vil udfordre fastfoodkæder og tankstationer med nyt koncept
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Bør regeringen udskyde fristen for tilbagebetaling af coronalån endnu engang?
Hvad er din forventning til omsætningen i hele 2022 sammenlignet med (de åbne måneder af) 2021?
(Primært fysisk butik) Hvordan endte julesalget efter Black Friday sammenlignet med 2020?
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2020?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Kædedirektør er uenig i afgørelse om lovovertrædelse
Godkendt: Synoptik overtager en konkurrerende kæde
HK Handel vil hjælpe berørte medlemmer i Field’s
Sjældne prisstigninger rammer forfriskninger i Ikea
Tomgangen falder: Flere har mod på at åbne butik
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops