Modeplatform nåede over 7.000 ordrer i minuttet
En uge med med både Black Friday og Cyber Monday fik trafikken til at stige vildt hos modegigant på nettet.
Modegiganten Zalando kan nu gøre status for kampagnen Cyber Week, hvor både Black Friday og Cyber Monday falder ind under.
Da der var mest tryk på under Black Friday, fik Zalando omkring 7.200 ordrer i minuttet. Det er en klar forbedring af sidste års rekord på 4.200, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.
Samtidig endte Zalando med at registrere 840.000 nye kunder i perioden, hvor der blev solgt varer til en samlet handelsværdi, der er 32 procent højere end sidste år.
- Efter succesen med sidste års Black Friday besluttede vi os for at geare vores platform til at give vores kunder attraktive tilbud gennem hele Cyber Week, siger David Schneider, der er Co-CEO i Zalando.
Ifølge ham overgår resultaterne klart forventningerne.
- Årets Cyber Week markerer en milepæl for vores vækst og er endnu et skridt mod at blive et Starting Point for Fashion, siger David Schneider.
Zalando, der har Anders Holch Povlsen som storinvestor, er en onlineplatform for mode og livsstil. Virksomheden blev grundlagt i 2008 og har i dag 29 millioner aktive kunder på 17 markeder.
LÆS OGSÅ: Holch Povlsen scorede den store gevinst på Zalando-aktien
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Læs artiklen her
Seneste nyheder
Så meget omsætning beholder varehuskæde under nedlukning
Coop tager hul på 2021 med en milliardhandel
Politiet ransager netbutik og sigter ejer for bedrageri
Tabsramte Aldi har fået et sjældent rygstød
Søskendepar taber på kendte tøjkæder: - Længden af krisen er uvis
Nye tal: Coronakrisen gnaver af ledernes lønstigning
Erhvervsminister afviser opfordring fra oprørte butikker
Offensive Power er klar med ny vækststrategi
Seneste afstemninger
Er det en fornuftig beslutning at lukke specialhandlen ned grundet smittespredning?
(Kun primært fysisk butik afstemning) Hvordan endte den samlede Black Friday omsætning i år sammenlignet med 2019?
(Kun primært fysisk butik afstemning) Hvordan forventer du Black Friday omsætningen bliver i år sammenlignet med 2019?
Bør butikkerne gennemføre Black Friday i 2020?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Så meget omsætning beholder varehuskæde under nedlukning
Coop tager hul på 2021 med en milliardhandel
Politiet ransager netbutik og sigter ejer for bedrageri
Tabsramte Aldi har fået et sjældent rygstød
Søskendepar taber på kendte tøjkæder: - Længden af krisen er uvis
Seneste blogindlæg
Den fysiske butiks største trussel!
6 tips til at gøre din webshop mere brugervenlig
Tobakslov skal være effektiv – men med en højere grad af metodefrihed til detailhandlen
Absurd ”Postmand Per-afgift" fra regeringen vil skade konkurrenceevnen og danske netbutikker
Amazons lancering i Sverige skærper nødvendigheden af fair og lige konkurrencevilkår