Modeplatform nåede over 7.000 ordrer i minuttet
En uge med med både Black Friday og Cyber Monday fik trafikken til at stige vildt hos modegigant på nettet.
Modegiganten Zalando kan nu gøre status for kampagnen Cyber Week, hvor både Black Friday og Cyber Monday falder ind under.
Da der var mest tryk på under Black Friday, fik Zalando omkring 7.200 ordrer i minuttet. Det er en klar forbedring af sidste års rekord på 4.200, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.
Samtidig endte Zalando med at registrere 840.000 nye kunder i perioden, hvor der blev solgt varer til en samlet handelsværdi, der er 32 procent højere end sidste år.
- Efter succesen med sidste års Black Friday besluttede vi os for at geare vores platform til at give vores kunder attraktive tilbud gennem hele Cyber Week, siger David Schneider, der er Co-CEO i Zalando.
Ifølge ham overgår resultaterne klart forventningerne.
- Årets Cyber Week markerer en milepæl for vores vækst og er endnu et skridt mod at blive et Starting Point for Fashion, siger David Schneider.
Zalando, der har Anders Holch Povlsen som storinvestor, er en onlineplatform for mode og livsstil. Virksomheden blev grundlagt i 2008 og har i dag 29 millioner aktive kunder på 17 markeder.
LÆS OGSÅ: Holch Povlsen scorede den store gevinst på Zalando-aktien
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Ny udvikling i nethandlen: - Det gør ondt i hjertet
Salling Group lover kunderne priskrig
Pessimismen breder sig igen blandt forbrugerne
Faldende efterspørgsel bliver enden for særlig netbutik
Direktør stopper hos kendt tøjmærke
Lars Larsen Group sætter Ilva-direktør fra bestillingen
Måling: Danskerne holder på pengene
Louis Nielsen: Aftaler i shoppingcentre bremser ekspansion
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops