Modemilliardær skyder millioner i tabsramt spisekæde
Homemate ApS
Bruttofortjeneste
2019/20: 14.882.239*
2018: 14.650.253
2017: 1.728 (t. kr.)
Personaleomkostninger
2019/20: -41.086.905*
2018: -45.038.7852017
2017: -19.765 (t.kr)
Årets resultat
2019/20: -26.909.317*
2018: -31.840.144
2017: - 20.265 (t.kr)
*gælder halvandet år fra 01.01.19 - 30.06.20
Kilde: Homemate ApS, Årsrapport for regnskabsåret 01.01.19 - 30.06.20
På bare tre år har dansk takeaway-firma tabt næsten 80 millioner kroner, og derfor træder kendt ejer til med økonomisk indsprøjtning.
Milliardæren Niels Martinsen, som er bedst kendt fra modebranchen og livsværket IC Group, har været til lommerne for at holde takeaway-firmaet Homemate kørende.
Ifølge årsregnskabet for 2019/20, som løber over 18 måneder, er der skudt 35 millioner kroners ekstra kapital i Homemate ApS, hvor Niels Martinsen er hovedaktionær gennem familieselskabet Friheden Invest.
Den økonomiske indsprøjtning kommer efter en række tabsgivende år for virksomheden, der har seks egne butikker med takeaway-måltider i københavnsområdet og desuden opererer inden for catering.
På blot tre år løber det samlede underskud op i næsten 80 millioner kroner - alene i 2019 står der et minus på 32 millioner på bundlinjen. Det får revisorerne til at så tvivl om virksomhedens fortsatte drift.
- Selskabet har imidlertid modtaget finansieringstilsagn fra modervirksomhed Friheden Invest A/S om støtte til gennemførelse af de planlagte aktiviteter for det kommende år, fremgår det af årsrapporten
- Ledelsen finder årets resultat utilfredsstillende, men fremhæver samtidig, at COVID-19 har haft en særdeles negativ påvirkning af selskabets frokost-catering til danske arbejdspladser i løbet af 2020 som følge af regeringens mange opfordringer til hjemmearbejde, står der i årsrapporten.
Et dyrt opkøb
Ved regnskabsårets start gennemførte Homemate et opkøb af frokostleverandøren Maaltidet A/S. Den handel skulle vise sig at trække nøgletallene ned.
- Det har krævet mere arbejde og mere kapital, end vi egentlig havde planlagt, sagde bestyrelsesformand i Homemate - Christoffer Martinsen Kønigsfeldt - til Fødevarewatch for godt et år siden.
- Fra Homemates side har der været nogle ting, der simpelthen ikke har været lagt ordentligt frem på bordet, da vi havde snakken om at lægge de to selskaber sammen. Og det har været skuffende, fortsatte han uden at gå i detaljer.
Men nu bliver der arbejdet på at få sammenlægningen af Homemate og Maaltidet til at lykkes. Det fremgår af årsrapporten for 2019/20.
- Ledelsen har i forbindelse med fusionen tilpasset organisationen med henblik på nedbringelse af omkostninger, og det er ledelsens forventning, at fusionen med tiden vil skabe synergi, således at der kan fortsættes med at udbygge salget i et vækstende marked.
LÆS OGSÅ: Ambitioner i udlandet giver dansk spisekæde en millionlussing
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Massiv satsning skal sende salget på himmelflugt i Søstrene Grene
Detailsalget tager igen et lille skridt i den rigtige retning
Så meget koster en ufærdig dagligvarebutik
Lidl-direktør: - Selv rygerne kommer stadig og handler hos os
Stifter af kæde kan åbne flere butikker trods strid modvind
Mindre kendt navn tager stikket hjem ved E-handelsprisen
Frivillig bagerkæde deler medlemmerne op i to hold
Købmandskæde har fundet en danmarksmester i økologi
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Massiv satsning skal sende salget på himmelflugt i Søstrene Grene
Detailsalget tager igen et lille skridt i den rigtige retning
Så meget koster en ufærdig dagligvarebutik
Lidl-direktør: - Selv rygerne kommer stadig og handler hos os
Stifter af kæde kan åbne flere butikker trods strid modvind
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops