Landsdækkende kæde sender klage til Ombudsmanden
Siden april har nye regler gjort indhug i sortimentet hos landsdækkende kæde, som nu er blevet trætte af konkurrenternes krumspring.
Den store forhandler inden for e-cigaretter, Gejser, måtte tidligere på foråret pille en del varer ned fra hylderne.
Siden april har det nemlig ikke været lovligt at sælge væsker til e-cigaretter med andre smage end tobak og mentol. Men flere af konkurrenterne slipper afsted med at omgå de nye regler, lyder kritikken fra Gejser, som nu klager til Ombudsmanden.
- Der sker jo ikke noget ved det. Det har ingen konsekvenser for konkurrenterne, når de fortsætter med at sælge de ulovlige produkter, fordi de instanser der skal sørge for at håndhæve loven, ikke har ressourcerne til det, siger Jens Andersen, stifter af og direktør i Gejser.
- Det er helt absurd, for hvis vi gjorde det samme, ville myndighederne være over os med det samme, fordi vi er de største, fortsætter han.
Gejser, som tidligere var kendt som Smoke-It, råder over 36 butikker på landsplan.
Direktøren fremhæver også, at folk begynder at blande deres egne smage, når nu de ikke længere må sælges i butikkerne. Det kan være farligt.
- Flere og flere henvender sig fordi de ikke længere kan få de smage de plejer, og så har de hørt, at de bare kan begynde at blande deres e-væsker selv, siger han og fortsætter:
- De efterspørger aromaterapi-olier, bolsjearomaer og hjælp til hvordan man blander selv, men vi kan jo ikke hjælpe dem. De forstår ikke, at vi er dybt bekymrede for deres helbred og sikkerhed, og at vi frygter de kommer til at blande noget værre skidt i deres e-væsker, og risikerer at blive alvorligt syge, siger Jens Andersen.
LÆS OGSÅ: Landsdækkende kæde retter ind: Skifter navn
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Ny udvikling i nethandlen: - Det gør ondt i hjertet
Salling Group lover kunderne priskrig
Pessimismen breder sig igen blandt forbrugerne
Faldende efterspørgsel bliver enden for særlig netbutik
Direktør stopper hos kendt tøjmærke
Lars Larsen Group sætter Ilva-direktør fra bestillingen
Måling: Danskerne holder på pengene
Louis Nielsen: Aftaler i shoppingcentre bremser ekspansion
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops