Direktør vælger at “fyre” sig selv
Den adm. direktør for restaurantkoncernen, som blandt andet opkøbte en skandaleramt burgerkæde sidste år, træder nu et skridt tilbage.
Restaurantkoncernen DiningSix har fået ny adm. direktør.
Det fremgår af et opslag på LinkedIn, hvor den afgående direktør - Morten P. Ortwed - forklarer hele situationen og løfter sløret for sin efterfølger.
- Jeg har fyret mig selv som Direktør/CEO, skriver han som det første.
Morten P. Ortwed fortsætter dog i Dining Six, som står bag 25 spisesteder i Danmark og Norge. Men det bliver med en anden kasket på.
- Jeg vil selvfølgelig fortsætte som partner i DiningSix og tage en rolle som kommerciel direktør. Men vigtigst vil jeg også flytte til London med min familie, hvor jeg glæder mig helt vildt til at “starte forfra” og bygge restauranter i en ny by, skriver han på LinkedIn.
- Tilbage til gulvet og iværksætteriet. Vores virksomhed har nemlig nået en størrelse, hvor jeg ikke længere føler, at jeg er den rigtige direktør, skriver han.
I stedet tiltræder Sandra Marquardsen som adm. direktør for DiningSix. Hun har igennem næsten fem år været partner og CFO i virksomheden.
DiningSix blev stiftet af seks iværksættere i 2010, da de sammen overtog en café i Aarhus. Siden har de fået forretningen til at vokse markant. I dag har DiningSix en lang række spisesteder - herunder Feed Bistro, Basso og Köd.
I starten af 2021 overtog Dining Six desuden den skandaleramte kæde Burger Shack, som året inden havde været igennem en stribe sager om manglende fødevaresikkerhed og misvisende markedsføring.
LÆS OGSÅ: Stor restaurantkæde ryster en del af underskuddet af sig
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Netbutik køber virksomhed kendt fra DR-program
Kaffebutik bliver til en lille kæde
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Har coronakrisen givet varig opblomstring til bymidterne eller blot kunstigt åndedræt?
”Grøn” markedsføring er blevet et brandvarmt emne
Stop skævvridningen og vis erhvervssind: Udskyd udbetalingen af feriepenge og hjælp flere brancher!
Længere reklamationsret giver ikke mere holdbare produkter
Kære erhvervsminister: her er 5 grunde til at din argumentation om tilladt non-food salg i supermarkeder ikke holder en meter