Byggeriet af københavnsk varehus sender Ikea på charmeoffensiv
Borgermøder med kaffe og kage kan åbenbart ikke gøre det alene, så nu inviterer Ikea også til midsommerfest inden opførelsen af nyt varehus.
Snart begynder et stort byggearbejde ved Dybbølsbro i København, hvor det kommende Ikea-varehus skulle stå færdigt i 2023.
For at markere de første spadestik har den svenske boligagent besluttet at holde midsommerfest på Onkel Dannys Plads, som ligger i samme område. Arrangementet finder sted 24. juni.
- Mange københavnere har måske allerede set, at vi er i gang og er nysgerrige efter at høre mere om projektet, siger Anders Lyhne Nordtorp. Han er ekspansionschef i Ikea Danmark
- Vi ønsker at være den gode nabo, være åbne om hele processen og samtidig fejre det med en af de bedste svenske traditioner, vi kender. Midsommerfesten er et fælles samlingspunkt, og det er netop fællesskabet og starten på nye og gode relationer, vi fejrer, siger Anders Lyhne Nordtorp.
Den svenske ambassadør i Danmark, Charlotte Wrangberg, har meldt sin ankomst til midsommerfesten, hvor der også er lagt op til live musik, en videopræsentation af Ikea København og forskellige andre aktiviteter.
Ikea har også holdt borgermøder med kage og kaffe, hvor naboer og andre interesserede har haft mulighed for at høre nærmere om det kommende varehus. Det næste finder sted 18. august.
IKEA København
- Varehuset bliver en mindre city-udgive, som er tilpasset københavnernes behov og fremtidens forbrugsmønstre, skriver Ikea.
- Byggeriet forventes bl.a. at få certificeringen BREEAM Outstanding, som er en af de højeste standarder for bæredygtigt byggeri.
- Desuden vil der blive anlagt solceller på taget, og indendørs åbner et Circularity Lab, hvor kunder bl.a. kan få hjælp til at forlænge levetiden på deres møbler.
- Varehuset forventes at stå færdigt i 2023.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Chef for stor satsning i Meny har sagt stop
Den lange periode med konstant salgsvækst er forbi hos Power
Flere Coop-butikker bliver kritiseret for brud på regler
Influencere bliver overgået som inspiration til salg
Italiener sætter sig på en af de tunge poster i Lidl Danmark
Profil fra Salling Group får direktørjob hos konkurrent i krise
Coop: Lille bølge af butiksåbninger rammer København i juni
Den nye topchef i Salling Group er klar før tid
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Chef for stor satsning i Meny har sagt stop
Den lange periode med konstant salgsvækst er forbi hos Power
Flere Coop-butikker bliver kritiseret for brud på regler
Influencere bliver overgået som inspiration til salg
Italiener sætter sig på en af de tunge poster i Lidl Danmark
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops