Alternativ vinterpakke: Disse fire forslag kan hjælpe butikkerne
Den nye vinterpakke er et plaster på et brækket ben, lyder det fra Dansk Detail, som kommer med fire konkrete forslag til regeringen.
Blot 11 procent af medlemmerne i Dansk Detail og Wear regner med at udskyde dele af energiregningerne, som regeringens seneste hjælpepakke giver mulighed for.
Men det skal ikke ses som et udtryk for, at detailhandlen ikke er hårdt ramt af de stigende energipriser. Tværtimod.
Der er brug for langt mere hjælp, lyder det fra direktøren i de to brancheorganisationer, Nikolai Klausen. Ifølge ham bliver den netop vedtagne vinterpakke i bedste fald et plaster på et brækket ben.
- Vi har gennemført en medlemsundersøgelse, som med alt tydelighed viser, at vores medlemmers tillid til, at vi får et godt salg i 4. kvartal 2022, ligger på et meget lavt punkt. Over 70 procent forventer en dårligere Black Friday og julehandel, ligesom hele 80 procent mener, at energikrisen er på et større eller samme niveau som coronakrisen, skriver Nikolai Klausen.
Udsigt til afskedigelser
Tidligere har Dansk Detail og Wear advaret om, at krisen kan føre til afskedigelser af op mod 7.000 medarbejdere og lukke 650 butikker. Den beregning står organisationerne ved.
I medlemsundersøgelsen svarer knap 31 procent af virksomhederne, at de forventer at afskedige medarbejdere som følge af energikrisen
- Jeg erkender det store arbejde, regeringen ligger for dagen i deres bestræbelser på at få Danmark bedst muligt igennem den nuværende energikrise. Men som detailhandler ser det ikke ud til, at regeringen har fokus på erhvervslivet, skriver Nikolai Klausen.
Dansk Detail organiserer omkring 1.300 virksomheder inden for specialvarehandlen med hovedvægt på dametøj, herretøj, sport, bolig, farvehandel, outdoor og fodtøj.
Wear er en brancheforeningen for import, eksport og produktion samt detailhandel, nethandel og anden handel med beklædning, fodtøj, tekstiler, accessories eller livsstilsprodukter.
FIRE MÅDER AT HJÆLPE DETAILHANDLEN PÅ
Dansk Detail og Wear har fire bud på, hvordan regeringen kan hjælpe detailhandlen igennem energikrisen.
1. Loft over huslejestigninger på detaillejemål
Hvorfor skal detailhandlen betale en ”overprofit” til udlejere?
Nettoprisindekset, som de fleste huslejere reguleres efter, indeholder stigningerne i energipriserne, som lejerne selv skal betale. På den måde får udlejer “gavn” af en udgift, der alene påføres lejer. Huslejen bør derfor reguleres med max 4 procent over de næste to år, eller som minimum efter et nettoprisindeks, hvor energipriserne ikke er medregnet.
2. Momsfritagelse for merprisen på energi sammenlignet med sidste år
Detailhandlen bør blive fritaget for moms på den del af energiregninger, der er større end forbruget, sammenlignet med sidste år. Det kan være i form af en fritagelse, som administreres af energiselskaberne eller en efterfølgende tilbagebetaling direkte til virksomhederne. Derved bør forbruget og inflationen ikke stige.
3. Indfør og gentænk lønkompensationspakker
Hvis omsætningen fortsat falder i detailhandlen, kan regeringen genindføre lønkompensationspakker, hvis virksomhederne skal fastholde deres antal af ansatte på nuværende niveau.
Den løsning, som blev benyttet under coronakrisen, kan ikke nødvendigvis benyttes en til en. Derfor skal muligheden selvfølgelig gentænkes og tilpasses den nuværende situation.
4. Skattefrit gavekort til den lokale handelsby
Der bør straks ske en modernisering af lovgivningen om beskatning af firmagavekort.
Om der gives en fysisk gave eller et gavekort til de maksimalt fastsatte grænser, har skattemæssigt ingen betydning, da forslaget ikke har til hensigt at ændre ved beløbsgrænsen for en skattefri gave. Da gavekortet er en B2B-transaktion mellem virksomheden og udstederen, er der heller ikke krav om, at gavekortet skal kunne ombyttes til kontanter.
Kilde: Dansk Detail og Wear
LÆS OGSÅ: Advarer om 7000 afskedigelser i dansk detailhandel
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Stifter af kæde kan åbne flere butikker trods strid modvind
Mindre kendt navn tager stikket hjem ved E-handelsprisen
Frivillig bagerkæde deler medlemmerne op i to hold
Købmandskæde har fundet en danmarksmester i økologi
Ejeren af Skjold Burne taber omsætning
Salling Group lukker ned for satsning på discountkæde
Makkerpar når langt forbi den halve milliard
Coop bider mærke i ændring af danskernes indkøbsvaner
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Stifter af kæde kan åbne flere butikker trods strid modvind
Mindre kendt navn tager stikket hjem ved E-handelsprisen
Frivillig bagerkæde deler medlemmerne op i to hold
Købmandskæde har fundet en danmarksmester i økologi
Ejeren af Skjold Burne taber omsætning
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops