Kendt modebrand ansætter ny topchef
Hovedtal i mio. kr.
Omsætning
2018/19: 307
2017/18: 333
2016/17: 351
Primær drift (EBIT)
2018/19: -3
2017/18: 18
2016/17: 3
Årets resultat for hele IC Group
2018/19: -165
2017/18: 1.606
Kilde: IC Group A/S, Årsrapport 2018/19 & 2017/18
På grund af coronakrisen blev den gamle topchef for dansk modebrand lidt ekstra tid på posten. Men nu står en efterfølger endelig klar.
Allerede i januar afleverede Morten Linnet sin opsigelse til bestyrelsesformanden for By Malene Birger.
Efter fem år på posten som administrerende direktør for det danske modebrand var tiden inde til at finde nye udfordringer, men han tilbød at blive, indtil en afløser var på plads.
Det skulle vise sig at blive til syv måneder. Undervejs skulle Morten Linnet styre By Malene Birger sikkert gennem coronakrisen, som sendte hele modebranchen ud i decideret undtagelsestilstand.
Nu er han imidlertid klar til at sende stafetten videre, skriver han i en personlig pressemeddelelse, som er lagt på LinkedIn.
- Jeg er stolt over at overdrage tøjlerne til By Malene Birgers nye administrerende direktør, som bliver Ellen Dixdotter, skriver han og fortsætter:
- Jeg hyrede Ellen til at stå i spidsen for marketing for to et halvt år siden, og jeg er sikker på, hun fortsætter med at være et aktiv for virksomheden.
Flere år med svigtende salg
Svenske Ellen Dixdotter overtager ansvaret for By Malene Birger på et tidspunkt, hvor omsætningen har det svært. Siden regnskabsåret 2015/16 er udviklingen gået den forkerte vej.
Men måske kan Ellen Dixdotter være med til at styrke det danske modebrand, som sagde farvel til navngiveren - Malene Birger - tilbage i 2015. Den nye topchef får i hvert fald rosende ord med på vejen fra bestyrelsesformand Peter Thorsen.
- Ellen Dixdotter er et stort talent og kender modebranchen indgående. Ellen har den rette erfaring og profil til at føre By Malene Birger sikkert igennem en omfattende digitalisering og forbrugerorientering af forretningen, samtidigt med at fortsætte By Malene Birgers internationale udvikling, siger han i en pressemeddelelse ifølge FashionForum.
By Malene Birger er et af de blot to tilbageværende brands i IC Group, hvor stifteren - Niels Martinsen - sidste år tilbagekøbte ejerskabet. Det andet brand i koncernen er Tiger of Sweden.
LÆS OGSÅ: Tidligere Dagrofa-mand bliver direktør for stor modekæde
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Herretøjsmærke i vækst har haft det bedste år nogensinde
Lidl Danmark får hjælp af international brandingekspert
Harald Nyborg har åbnet butik på central adresse i København
Maj bliver kaldt en skuffende måned for dansk nethandel
Stimen af overskud er slået ned hos meget omtalt iværksætter
Magasin bruger millioner på at fremtidssikre de fysiske forretninger
Tidligere Tiger-topchef stopper hos designhus
Dansk gigant rider på en bølge af fremgang
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Herretøjsmærke i vækst har haft det bedste år nogensinde
Lidl Danmark får hjælp af international brandingekspert
Harald Nyborg har åbnet butik på central adresse i København
Maj bliver kaldt en skuffende måned for dansk nethandel
Stimen af overskud er slået ned hos meget omtalt iværksætter
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops