Holch Povlsens tidligere problembarn lukker alle butikker
Efter flere års økonomiske problemer tager ejeren af kendt skokæde nu konsekvensen: Alle de resterende butikker skal lukkes.
Skokæden Bianco Footwear har valgt at sløjfe alle fysiske butikker i Danmark og Norge. Det skriver Avisen Danmark.
I storhedstiden bestod Bianco Footwear af 180 butikker, men i dag er kæden nede på blot ni danske og 14 norske butikker.
Beslutningen kommer efter flere år med økonomiske problemer. Ifølge direktøren venter i stedet en mere dedikeret satsning på grossistmarkedet.
- Vi tror på en stærk fremtid for Bianco i et tæt samarbejde med professionelle aktører, der et har højt kendskab og stor berøringsflade med vores forbrugere. Herunder vil der blive diskuteret "Shop i Shop"- løsninger, der fremadrettet skal sikre Bianco-konceptets synlighed over for forbrugerne, siger Thomas Rosenvold Tygesen til Avisen Danmark.
Gennem de seneste fem årsregnskaber har Bianco Footwear tabt omkring 170 millioner kroner. Skokæden blev stiftet i 1987.
Holch Povlsen færdig som majoritetsejer
Tidligere på året solgte Anders Holch Povlsen - ejeren af modekoncernen Bestseller - det meste af Bianco Footwear, hvor han havde været majoritetsejer siden 2016.
Så sent som i februar 2020 valgte Anders Holch Povlsen ellers at overtage 100 procent af ejerskabet gennem sit investeringsselskab Heartland A/S. Men det skulle ikke lykkedes for den navnkundige millionær at gøre den kriseramte skokæde til en sund forretning.
Selskabet Last Studio A/S står nu registreret som ejer af Bianco Foot A/S. Anders Holch Povlsen har dog overtaget en andel på 20 procent, så han slipper ikke helt sit problembarn.
I forbindelse med ejerskiftet blev der også skiftet ud på posten som adm. direktør. Thomas Rosenvold Tygesen, der tidligere har været mere end 10 år hos Bestseller, fik ansvaret for den daglige drift. Han afløste Jens Knudsen Schøtt.
LÆS OGSÅ: Konkurs rammer selskabet bag skokæde: Mange butikker lukker
Læs hele artiklen på Avisen DanmarkFlere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
En af Holch Povlsens forretninger overtager modeplatform
Sådan reagerer forbrugerne på inflation og forsyningsproblemer
Rema 1000 sætter flere varer med kendt mærkning på hylderne
Friske millioner skal gavne genbrugsplatform i Danmark
Kædedirektør er uenig i afgørelse om lovovertrædelse
Godkendt: Synoptik overtager en konkurrerende kæde
HK Handel vil hjælpe berørte medlemmer i Field’s
Sjældne prisstigninger rammer forfriskninger i Ikea
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Bør regeringen udskyde fristen for tilbagebetaling af coronalån endnu engang?
Hvad er din forventning til omsætningen i hele 2022 sammenlignet med (de åbne måneder af) 2021?
(Primært fysisk butik) Hvordan endte julesalget efter Black Friday sammenlignet med 2020?
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2020?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
En af Holch Povlsens forretninger overtager modeplatform
Sådan reagerer forbrugerne på inflation og forsyningsproblemer
Rema 1000 sætter flere varer med kendt mærkning på hylderne
Friske millioner skal gavne genbrugsplatform i Danmark
Kædedirektør er uenig i afgørelse om lovovertrædelse
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops