Første Black Friday-rekord er allerede i hus
Så meget solgte Power på nettet
Fra torsdag aften til fredag eftermiddag klokken 15 har Power i alt solgt mere end:
- 1.200 tv (svarende til 5 store lastbiler, som er lastet til randen med tv)
- 1.300 mobiltelefoner
- 600 bærbare computere
- 450 støvsugere
Hertil kommer de produkter, som er solgt i Powers 19 fysiske butikker.
Kilde: Power
Kunderne var klar på at starte Black Friday tidligt. Efter fire timer havde elektronikkæde overgået salget fra det første døgn sidste år.
Torsdag aften lød startskuddet på Black Friday-ugen hos elektronikkæden Power. Det skulle vise sig at blive et tilløbsstykke.
Efter de fire første timer havde Power solgt mere, end kæden havde på hele det første døgn i 2019, fremgår det af en pressemeddelelse.
- Jeg må sige, at vi er fuldstændigt overrumplede, siger Jesper Boysen. Han er administrerende direktør i Power.
- Da vi rundede midnat mellem torsdag og fredag, havde vi på fire timer allerede solgt for 20 millioner kroner. Det er mere end hele det første døgn i 2019, hvor vi solgte for 15 millioner. Det er helt vildt, fortsætter han.
Power valgte at starte Black Friday-kampagnen allerede torsdag aften, fordi det giver mulighed for at tage mere hensyn til sikkerheden under pandemien.
- Det er klart, at der med corona er mere fokus på vigtige ting som sikkerhed, hygiejne og afstand. Derfor er det i alles interesse, at vi spreder Black Friday ud over så mange dage som muligt, siger Jesper Boysen.
- På den måde minimerer vi antallet af kunder, der opholder sig i vores butikker på samme tid. Det er også derfor, vi har valgt hver dag løbende at introducere nye tilbud. Og jeg må sige, at danskerne har taget tiltagene til sig i overraskende grad, siger han.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Tidligere topfigur får plads i KFI-bestyrelse
Landsdækkende kæde sælger mere - men indtjeningen dykker
Marketingchefen i Irma forlader Coop
Nemlig.com indgår overenskomst med 3F
Kunder tømmer butikkerne for varer med Irma-logoet
Joe & the Juice må betale millioner i sag om diskrimination
Firma bag ubemandede butikker indgår aftale med ny kæde
Ny discountkæde bruger grænsehandlen i markedsføringen
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Giver de nye regler for prismarkedsføring mening for detailbranchen?
Bør regeringen udskyde fristen for tilbagebetaling af coronalån endnu engang?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops