Fagforbund fører få sager om sexchikane
På trods af en stigning i antallet af medlemmer, der bliver udsat for sexchikane, fører tre fagforbund få sager ved domstolene.
Lumre bemærkninger og grænseoverskridende berøringer finder sted både blandt kokke, sygeplejersker, butiksassistenter, social- og sundhedsassistenter og mange andre steder.
3F, HK og Dansk Sygeplejeråd melder alle om en stigning i antal medlemmer, der har oplevet sexchikane. Men på trods af det, bliver der ikke ført ret mange sager, skriver Fagbladet 3F.
3F fører ikke statistik over sexchikanesager. Men der er langt mellem sagerne, selvom hele 20 pct. af de kvindelige 3F'ere har oplevet sexchikane.
- Sexchikane er for ofret meget skyldsbelagt. De føler skyld i, at det foregår, og at de ikke har stoppet det omgående. Derfor siger de ikke noget til nogen. De tier det hellere ihjel, siger Ilse Werrenrath, jurist hos 3F.
Ingen vil udstilles
Helt op til hver tredje HK'er har oplevet sexchikane, men HK's juridiske afdeling fører alligevel kun 10-12 sager om året.
- Vi har ikke haft domstolsafgørelser de sidste tre år. Det er i begge parters interesse at få det løst forligsmæssigt - ingen har lyst til at blive udstillet, siger souschef Jeanette Hahnemann fra HK's juridiske afdeling til Fagbladet 3F.
Sygeplejerskerne oplever også i stigende grad sexchikane på deres arbejdsplads. Men også her er der langt mellem sagerne. Dansk Sygeplejeråd har haft fire sager om sexchikane siden 2010.
- Sexchikane er en grænseoverskridende og indgribende personlig ting, og dermed er det også et tabubelagt emne. Det er ikke en del af den offentlige debat, og der er ikke tradition for at anmelde sexchikane, ligesom man gør ved f.eks. vold på arbejdspladsen, siger Dorte Steenberg, der er næstformand i Dansk Sygeplejeråd.
Ifølge hende bliver sexchikanen blandt sygeplejersker oftest begået af patienter og klienter.
- Jeg tror, der skal mere til for at føre end sag, når det er patienten, der sexchikanerier, end hvis det havde været en chef eller en kollega. Men det gør ikke sexchikane mindre slemt for sygeplejersken, siger Dorte Steenberg til Fagbladet 3F.
Newspaq
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Flytter produktionen hjem fra Kina
Færre forhandlere og digitalt fokus banker gang i salget
Stor ændring på dagligvaremarkedet hænger ved
Flügger præsenterer to nye navne i de øvre lag
Coop svarer igen med omfattende prisprogram
Tabsramt kæde i Lars Larsen Group åbner flere steder i landet
Topchef glæder sig over flere kunder i butikkerne
Salling Group forlænger prisloftet
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Bør regeringen udskyde fristen for tilbagebetaling af coronalån endnu engang?
Hvad er din forventning til omsætningen i hele 2022 sammenlignet med (de åbne måneder af) 2021?
(Primært fysisk butik) Hvordan endte julesalget efter Black Friday sammenlignet med 2020?
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2020?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops