Dansk køkkenfirma satser stort på udlandet
Et traditionsrigt dansk design-firma vil nu sælge luksuskøkkener på den anden side af kloden og investerer derfor massivt.
Står det til den danske design- og køkkenproducent Vipp, skal der danske køkkener ind i hjemmene i Taiwan og Australien. Virksomheden har derfor valgt at investere massivt i at komme ind på de markeder. Det skriver Børsen.
- Mange af de her steder er Vipps kendskabsgrad meget lav. Så du starter fra nul, og så har du ret travlt med at få opbygget kendskabet, siger administrerende direktør, Kasper Egelund, til Børsen.
Vipp er nok mest kendt for at producere den kendte skraldespand, Vipp-spanden. Men firmaet producerer også køkkener i luksusklassen. Og de skal sælges i udlandet ved at slå på den kvalitet og æstetik, der forbindes med nordisk design.
- Alt hvad der hedder nordisk, og specielt dansk, design er meget populært i udlandet. Vi kan se frem til en stor eksportbølge både inden for mode, interiør, møbler og mad. Der er også den trend, Vipp læner sig op ad, og som giver mange danske designbrands medvind i disse år, siger direktør i Pej Gruppen, Louise Byg Kongsholm, til Børsen.
Vipp regner med at åbne 100 udsalgssteder i udlandet de næste tre år. Direktør Kasper Egelund forventer, at Vipp øger indtjeningen med 25 procent til 13,9 millioner kroner i 2017. Virksomheden er familieejet og blev grundlagt i 1939 af metaltrykker Holger Nielsen.
LÆS OGSÅ: Køkkenfirma fremviser overskud efter tre røde år
Læs hele artiklen på BørsenFlere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Dagrofa henter ny kædedirektør i succesfuldt modebrand
Ryster på hovedet af forslag: - Konkurserne kommer næste år
Stor køkkenkæde henter ny landechef
Netto tester ny mærkning som de første: - Det er komplekst
Svensk lavpriskæde vil åbne 50 store butikker i Danmark
Organisation: - Det er en skrøne, at butikkernes huslejer bare stiger
Stor opkrævning: Udenlandske netbutikker skal betale millioner i moms
Franchisetager dømt for svindel har fået millioner i coronastøtte
Seneste afstemninger
Bør butikker over 5000 m2 kunne åbne på samme vilkår som mindre butikker?
Bør det forbydes for dagligvarebutikker at sælge non-food som tøj og elektronik når øvrige specialbutikker er tvangslukket?
Er det en fornuftig beslutning at lukke specialhandlen ned grundet smittespredning?
(Kun primært fysisk butik afstemning) Hvordan endte den samlede Black Friday omsætning i år sammenlignet med 2019?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Dagrofa henter ny kædedirektør i succesfuldt modebrand
Ryster på hovedet af forslag: - Konkurserne kommer næste år
Stor køkkenkæde henter ny landechef
Netto tester ny mærkning som de første: - Det er komplekst
Svensk lavpriskæde vil åbne 50 store butikker i Danmark
Seneste blogindlæg
Det er tid til at udvide din B2B-forretnings online tilstedeværelse
Længere reklamationsret giver ikke mere holdbare produkter
Kære erhvervsminister: her er 5 grunde til at din argumentation om tilladt non-food salg i supermarkeder ikke holder en meter
Kære Mette F & Co.: stop venligst opfordringen til at handle online NU – I skader danske arbejdspladser
Den fysiske butiks største trussel!