Byggemarkeder taber millioner efter turbulent år
Forandringerne har stået i kø hos kendt byggemarkedskæde. Det sætter et negativt aftryk på bundlinjen, afslører finansdirektør.
Efter et mildest talt begivenhedsrigt år kommer Stark Danmark ud af regnskabsåret 2016/17 med et betragteligt underskud på 33 mio. kroner.
Det skriver finansdirektør Simon Gray i et opslag på LinkedIn, hvor der også er plads til optimisme, selvom resultatet ligger et godt stykke under forrige års overskud på 234 mio.
Flere markante begivenheder i løbet af året har krævet ekstraordinære udgifter på samlet set 208 mio. kroner, og det påvirker årets resultat, lyder vurderingen fra Simon Gray.
Tilbage i januar lukkede koncernen - som dengang hed DT Group - 10 af kædens butikker, mens Silvan blev solgt til en tysk kapitalfond nogle måneder senere. Og i november fik koncernen - nu under navnet Stark Group - så nye ejere.
Stark Danmark varetager Stark Groups aktiviteter i Danmark.
Optimisme trods tab
De røde tal kan dog ikke mane optimismen i jorden hos Simon Gray,
- Ikke overraskende har lukningerne betydet, at indtjeningen i 1. halvår endte lidt lavere end året før, men vi kom stærkt igen, skriver han på LinkedIn.
- 2 halvår ligger højere end 2. halvår året før. Det er stærkt. En helt grundlæggende årsag til den gode performance er, at vi har investeret massivt i at sætte en ny strategisk retning - det viser vores regnskab også, fortsætter han.
Simon Gray understreger, at trækker man de ting ud af regnskabet, som ikke har med koncernens "on-going business" at gøre, så voksede indtjeningen fra 123 mio. kroner til 164 mio.
Omsætningen for hele regnskabsåret lyder på 6,70 mia. kroner - en mindre tilbagegang fra sidste regnskabsårs 6,75 mia. Silvan indgår ikke i opgørelsen.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Netbutik køber virksomhed kendt fra DR-program
Kaffebutik bliver til en lille kæde
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops