Krig om mobil-betalinger blusser op igen
Efter lange forhandlinger afviser Danske Bank at tilføje en dankort-løsning i MobilePay. Som modtræk lancerer Nets i stedet sin egen app.
Kampen om markedet for digitale mobilbetalinger ser ud til at fortsætte med fornyet styrke, efter TV2 Business i går kunne afsløre, at samarbejdet mellem Danske Bank og Nets er brudt sammen.
Udviklingen betyder, at det mobile dankort - en digital version af det kendte dankort - ikke kommer til at være integreret Danske Banks populære betalingsservice Mobilepay, som der ellers har været forhandlet om i en længere periode.
- Mobilepay skulle tvistes for meget rundt. Når to store virksomheder forhandler, vil begge to også gerne have kontrollen. Nu er vi gået fra hinanden, efter at vi har givet det lang tid, hvor begge parter har strakt sig langt for at få det til at lykkes, siger chefen for Danske Banks Personal Banking, Jesper Nielsen, til Børsen.
Nets lancerer sin egen app
Som modtræk vil Nets til foråret lancere en selvstændig app, der skal gøre dankortet let tilgængeligt på mobilen for alle brugere - uanset hvilken bank de har. Løsningen vil især komme detailhandlen til gode, lyder det.
- Detailhandlen har de seneste år investeret i at udvikle det kontaktløse dankort og siden Dankort på mobilen, siger Jeppe Juul-Andersen i en pressemeddelelse. Han er vicedirektør i Nets.
- De har udtrykt et stærkt ønske om, at dankort også understøttes via en selvstændig app, så vi skaber de bedste forudsætninger for, at dankort forbliver danskernes foretrukne betalingsmiddel i butikkerne. Dette ønske har vi valgt at efterkomme, fortsætter han.
Samtidig arbejder de 60 pengeinstitutter i BOKIS-samarbejdet på at sende en såkaldt digital wallet på markedet, hvor det også vil være muligt at bruge dankortet på mobilen.
Dansk Erhverv ønsker app velkommen
Hos Dansk Erhverv ser man den kommende app som en god beslutning, der kan komme både forbrugerne og detailhandlen til gode.
- Nye betalingsløsninger giver forbrugere og erhvervsdrivende flere valgmuligheder og er med til at drive udviklingen mod nemmere og hurtigere betalinger i detailhandlen. Derfor ser vi frem til, at Dankort nu kommer som en selvstændig app. Vi ved, at mobilbetaling rummer et stort potentiale, og med den nye app til Dankort får danskerne et nyt, effektivt og billigt betalingsmiddel på mobilen, siger markedsdirektør hos Dansk Erhverv, Henrik Hyltoft, i pressemeddelelsen fra Nets.
Også Dansk Supermarked Group ser positivt på Nets beslutning. Ligesom konkurrenten Coop har de droppet betalinger med Mobilepay for at satse på en løsning fra Nets.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Kædedirektør er uenig i afgørelse om lovovertrædelse
Godkendt: Synoptik overtager en konkurrerende kæde
HK Handel vil hjælpe berørte medlemmer i Field’s
Sjældne prisstigninger rammer forfriskninger i Ikea
Tomgangen falder: Flere har mod på at åbne butik
Overtagelse af konkurrerende kæde fordobler næsten toplinjen
Stort indsatsområde i Jysk når forbi milliarden
Vil udfordre fastfoodkæder og tankstationer med nyt koncept
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Bør regeringen udskyde fristen for tilbagebetaling af coronalån endnu engang?
Hvad er din forventning til omsætningen i hele 2022 sammenlignet med (de åbne måneder af) 2021?
(Primært fysisk butik) Hvordan endte julesalget efter Black Friday sammenlignet med 2020?
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2020?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Kædedirektør er uenig i afgørelse om lovovertrædelse
Godkendt: Synoptik overtager en konkurrerende kæde
HK Handel vil hjælpe berørte medlemmer i Field’s
Sjældne prisstigninger rammer forfriskninger i Ikea
Tomgangen falder: Flere har mod på at åbne butik
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops