Julen 2014 satte ny e-handelsrekord
December satte rekord for det største antal onlinehandler på en enkelt måned nogensinde, viser nye tal.
De danske forbrugere tastede sig i december til julegaver som aldrig før.
Aldrig har der været så mange handler på nettet som i december 2014. Den gennemsnitlige handelshyppighed var på 3,6 køb per forbruger, og 30 procent af forbrugerne købte varer online mere end fem gange i løbet af december. Det viser tal fra Dansk E-handelsanalyse.
- Over halvdelen af forbrugerne forventede allerede i oktober at købe julegaver på nettet, og meldingerne Lillejuleaftensdag fra netbutikkerne om en rigtig god julehandel, bekræftes af de nye tal, ligesom en ny rekord i dankortbetalinger på nettet peger i samme retning. Når næsten hver tiende netkunde (8 procent) svarer, at de handlede ti gange eller mere i december, så holdt vores forventninger om en julehandel på nettet på over to milliarder kroner, siger adm. direktør i Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH), Annette Falberg, i en udtalelse.
Forbrugerne købte julegaver i danske netbutikker
I den danske e-handelsbranche har der tidligere hersket stor bekymring for de mange handler, som danskerne foretager i udenlandske netbutikker. Men også i den henseende bød december på godt nyt. Der blev nemlig købt dansk i 70 procent af handlerne, mens det samme kun gjorde sig gældende for 65 procent af handlerne i november.
- Det er en god afslutning på 2014, efter at vi i løbet af året har set måneder, hvor mere end hver tredje handel gik til en udenlandsk netbutik, siger Annette Falberg.
Det var især film, musik, bøger, spil og legetøj, som danskerne købte på nettet i december.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Tabsramt kæde i Lars Larsen Group åbner flere steder i landet
Topchef glæder sig over flere kunder i butikkerne
Salling Group forlænger prisloftet
Biltema kører med en kæmpe investering
Konkurrenter svarer igen på melding fra den nye dreng i klassen
Fleggaard dropper tabsgivende nonfood-butik på nettet
Henter ny adm. direktør inden stor ekspansion
Familie giver slip på ejerskabet af kendt butikskæde
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Bør regeringen udskyde fristen for tilbagebetaling af coronalån endnu engang?
Hvad er din forventning til omsætningen i hele 2022 sammenlignet med (de åbne måneder af) 2021?
(Primært fysisk butik) Hvordan endte julesalget efter Black Friday sammenlignet med 2020?
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2020?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops