Her er den største netbutik i Europa
Danske forbrugere er fremme i skoene, når det kommer til nethandel. Men de køber sjældent ind i Europas største netbutik, viser rapport.
I 2017 brugte europæerne flere penge på nettet end nogensinde.
Med en stigning på 11 procent i forhold til året før, endte forbruget på 534 milliarder euro. Det skriver FDIH og henviser til den nye European B2C Ecommerce-rapport, som stiller skarpt på europæisk nethandel.
Rapporten viser også, at danskerne hører til blandt de flittigste e-handlere i Europa. Kun i tre lande - Holland, Schweiz og Sverige - køber forbrugerne mere ind på nettet.
- De danske forbrugere er meget digitale og har for længst taget e-handlen til sig, siger Niels Ralund, FDIH’s administrerende direktør, på foreningens hjemmeside.
- Det skyldes også, at vi har nogle dygtige netbutikker i Danmark, som er gode til at skabe attraktive løsninger for forbrugerne. Derfor har vi også i flere år ligget med en højere vækst end mange andre lande.Det kan vi godt være stolte af, fortsætter han.
Europas største netbutik
Ifølge FDIH handlede danskerne alene for 115 milliarder kroner på nettet i 2017. Men kun en lille del af det beløb endte i lommerne hos den største netbutik i Europa.
Der er tale om Amazon, som sidder på 46 procent af det tyske marked og 33 procent af det britiske. I Danmark har de stadig kun 2 procent af kagen.
- Selvom vi ofte hører om Amazons bedrifter og ser det ene vilde tal efter det andet, så bliver stifteren Jeff Bezos og hans hold bare ved med at imponere og vække respekt, siger Niels Ralund.
- Vi regner med, at de går ind på det danske marked i løbet af forholdsvis kort tid, så dansk detailhandel skal forberede sig på noget af en konkurrent, siger han.
Den britiske netbutik Argos er næststørst - tyske Bonprix er nummer tre.
LÆS OGSÅ: Top 10: Disse brands vil danskerne helst arbejde for
Læs hele artiklen på FDIHFlere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Læs artiklen her
Seneste nyheder
Stor fusion: Butikskæde går sammen med førende webshop
Kendt forretningsmand lukker flagskibsbutik i København
Får godkendt opkøb af flere konkurrerende butikker
Store butikker er delvist med i regeringens genåbning af detailhandlen
Detailsalget får tæsk i skrækmåling: Cheføkonom finder en smule håb
Møbelkæde undgik millionbøde: Men nu ender sagen i Landsretten
Flertal bør overtale regeringen til at åbne shoppingcentre
Plan for genåbning af butikker møder kritik: - Ulogisk grænse
Seneste afstemninger
Er det en fornuftig beslutning at lukke specialhandlen ned grundet smittespredning?
(Kun primært fysisk butik afstemning) Hvordan endte den samlede Black Friday omsætning i år sammenlignet med 2019?
(Kun primært fysisk butik afstemning) Hvordan forventer du Black Friday omsætningen bliver i år sammenlignet med 2019?
Bør butikkerne gennemføre Black Friday i 2020?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Stor fusion: Butikskæde går sammen med førende webshop
Kendt forretningsmand lukker flagskibsbutik i København
Får godkendt opkøb af flere konkurrerende butikker
Store butikker er delvist med i regeringens genåbning af detailhandlen
Detailsalget får tæsk i skrækmåling: Cheføkonom finder en smule håb
Seneste blogindlæg
Kære erhvervsminister: her er 5 grunde til at din argumentation om tilladt non-food salg i supermarkeder ikke holder en meter
Kære Mette F & Co.: stop venligst opfordringen til at handle online NU – I skader danske arbejdspladser
Den fysiske butiks største trussel!
6 tips til at gøre din webshop mere brugervenlig
Tobakslov skal være effektiv – men med en højere grad af metodefrihed til detailhandlen