Her åbner de første ubemandede butikker i Let-Køb
Dagrofa sætter navn på de tre steder i landet, hvor koncernen vil teste sine nye ubemandede butikker.
I løbet af juni åbner Dagrofa tre ubemandede testbutikker.
De kommer til at ligge i landsbyerne Fåborg og Demstrup, mens den tredje placeres ved Femern Bælt, hvor kun medarbejderne på den store byggeplads får adgang.
- Vi glæder os rigtig meget til at teste de nye Let-Køb butikker i samarbejde med Retail360. Det nye ubemandede koncept giver vores lokale købmænd mulighed for at styrke deres eksisterende forretning og åbner for nye muligheder, siger Esben Keller kædedirektær for Spar, Min Købmand og Let-Køb-
- En del Let-Køb butikker ligger f.eks. i ferieområder, hvor den bemandede butik er lukket eller har indskrænkede åbningstider dele af året. Med tilføjelsen af en ubemandet butik som supplement til den bemandede, kan vores købmænd tilbyde dagligvarer i flere af døgnets timer og uden for sæson, siger Esben Keller.
Bag konceptet står firmaet Retail360, som også samarbejder med kæden Nærkøb om ubemandede butikker.
- Vi glæder os meget til at levere de tre første løsninger til Dagrofa og ikke mindst købmændene, siger Mads Laursen, direktør for Retail360.
- Vi har testet løsningen i Faxe i godt tre måneder, og den har bestået til UG. Vi har i ventetiden brugt en del ressourcer på at færdigudvikle kassesystemet, så det er kompatibelt med Dagrofas løsninger, og det er vi også i mål med, siger han.
LÆS OGSÅ: En fokuseret indsats giver Dagrofa første overskud i ni år
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Ny udvikling i nethandlen: - Det gør ondt i hjertet
Salling Group lover kunderne priskrig
Pessimismen breder sig igen blandt forbrugerne
Faldende efterspørgsel bliver enden for særlig netbutik
Direktør stopper hos kendt tøjmærke
Lars Larsen Group sætter Ilva-direktør fra bestillingen
Måling: Danskerne holder på pengene
Louis Nielsen: Aftaler i shoppingcentre bremser ekspansion
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops