Dansk Supermarked udvider kaffesamarbejde med nye strøgbutikker
Dansk Supermarked har med en ny aftale sikret sig rettighederne til også at drive Starbucks på strøgplaceringer.
Dansk Supermarked har udvidet sit samarbejde med den amerikanske kaffekæde Starbucks.
Dagligvaregiganten har indtil nu åbnet flere af de populære kaffebutikker i forbindelse med egne supermarkeder. Nu rykker samarbejdet dog også ud af butikkerne og vil i fremtiden også omfatte strøgplaceringer.
Dansk Supermarked har nemlig fået yderligere licensrettigheder til drift og udvikling af Starbucks-brandet i Danmark. De første selvstændige Starbucks-butikker på strøgplaceringer er planlagt til at åbne i første halvdel af 2014.
Dansk Supermarked åbnede den første Starbucks i Bilka OneStop i indkøbscentret Fields i 2012. Det var den første Starbucks i Europa, som åbnede i supermarkedsregi. Siden er yderligere seks Starbucks kommet til i Bilka varehuse og Salling stormagasiner over hele Danmark.
- Vi er glade for, at vi med denne aftale nu har licens til at udvide Starbucks-brandet yderligere i Danmark, siger adm. direktør i Dansk Supermarked, Per Bank, i en udtalelse.
Ser frem til at udbygge dansk tilstedeværelse
Hos Starbucks er man også glad for udsigten til det udvidede partnerskab med den danske detailkæmpe.
- Dansk Supermarkeds succes ligger i deres høje standarder for kvalitet og service, som er fælles værdier for begge selskaber. Vi ser frem til at åbne de første butikker med dem på strøgplaceringer og til fortsat at udbygge vores tilstedeværelse på det vigtige danske marked, siger Starbucks’ direktør for licenserede butikker EMEA, Arjan Oudejans.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Alle finalisterne til E-handelsprisen er fundet
Måling: Landets butikker holder den store nedtur for døren
Tidligere Ecco-topchef skal stå i spidsen for fremadstormende brand
Ny direktør i Coop kommer direkte fra PostNord
En af Holch Povlsens satsninger åbner første fysiske butik
Kriserne preller af på jysk tøjmærke i vækst
Makkerpar bider sig fast i toppen af Netto Tyskland
Konkursramt kæde åbner butikkerne igen
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Alle finalisterne til E-handelsprisen er fundet
Måling: Landets butikker holder den store nedtur for døren
Tidligere Ecco-topchef skal stå i spidsen for fremadstormende brand
Ny direktør i Coop kommer direkte fra PostNord
En af Holch Povlsens satsninger åbner første fysiske butik
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops