B&O lander nyt underskud - men vejrer morgenluft
Omsætningen er vokset, og driften er forbedret, men underskuddet er stadig stort i det danske elektronikklenodie Bang & Olufsen.
Regnskabsåret 2015/2016 endte som forventet med et større underskud for Bang & Olufsen. Minus 208 millioner kroner efter skat.
Omsætningen er dog steget til 2,6 milliarder kroner. Det er en stigning i forhold til sidste år på næsten 300 millioner kroner.
Styrket drift
Fremgangen kan også ses på tallene fra driftsregnskabet, der blandt andet ikke medregner frasalg af forskellige dele af virksomeden. Her lander underskuddet på 202 millioner kroner. Det er en betydelig fremgang fra sidste år, hvor resultatet var på minus 807 millioner kroner.
Regnskabet for sidste år 2014/2015 blev kun reddet, fordi Bang & Olufsen valgte at frasælge en større del af forretningen kaldet Automotive. Tager man dette i betragtning, ser det derfor ud som om, at der er kommet bedre styr på driften.
Et af de områder, hvor det går særlig godt er B&O Play, som er en produktlinje indeholdende højtalere og høretelefoner med mere, som er væsentligt billigere, end de traditionelle Bang & Olufsen højtalere. Omsætning er her steget med 58 procent. Den er derfor næsten oppe på 1 milliard kroner.
Kerneforretningen har det dog fortsat hårdt. Salget af de rene Bang & Olufsen-produkter faldt fra 1,74 milliarder kroner sidste år til 1,66 milliarder kroner.
Ny chef tilfreds
I april skilte Bang & Olufsen sig af med den administrerende direktør Tue Mantoni, som efter fem år på posten ikke havde formået at gøre virksomheden profitabel.
Han er blevet afløst af den nye topchef Henrik Clausen, som tiltrådte 1. juli. Henrik Clausen kom fra en lederstilling i Telenor. I årsrapporten skriver han således.
- Baseret på den øgede innovation, vækstmomentum i B&O PLAY, det skarpere strategiske fokus og det strategiske partnerskab med LG Electronics og HARMAN, mener bestyrelsen, at selskabet nu er meget godt placeret til at nå de finansielle mål, så der kan skabes en lønsom vækst i Bang & Olufsen koncernen.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Herretøjsmærke i vækst har haft det bedste år nogensinde
Lidl Danmark får hjælp af international brandingekspert
Harald Nyborg har åbnet butik på central adresse i København
Maj bliver kaldt en skuffende måned for dansk nethandel
Stimen af overskud er slået ned hos meget omtalt iværksætter
Magasin bruger millioner på at fremtidssikre de fysiske forretninger
Tidligere Tiger-topchef stopper hos designhus
Dansk gigant rider på en bølge af fremgang
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Herretøjsmærke i vækst har haft det bedste år nogensinde
Lidl Danmark får hjælp af international brandingekspert
Harald Nyborg har åbnet butik på central adresse i København
Maj bliver kaldt en skuffende måned for dansk nethandel
Stimen af overskud er slået ned hos meget omtalt iværksætter
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops