Tilmeld detailnyheder     Tip en ven om detailfolk     Cookies     Sitemap     RSS

"Den fysiske butiks største trussel!"

- Michael Friis Møller, Retailrådgiver – Meng & Company
L�s bloggen her

Iværksættere sender platform for dele-mad på gaden





Friday den 22 February 2019 kl. 06:00 af: Kristian Holgersen

En tidligere Irma-chef og tre andre velkendte iværksættere står bag en ny portal, hvor privatpersoner kan sælge mad til hinanden.

Amatørkokke kan nu sælge mad til andre privatpersoner for 100.000 kroner om året gennem den nye onlineplatform Delihood, som et hold af fire iværksættere har sendt på gaden.

- Samtidig med, at der er en stor gruppe dygtige kokke i de private hjem, så er der også rigtig mange danskere, der har så travlt, at de ikke får lavet god mad fra bunden i dagligdagen, siger Torben Klitbo - en af iværksætterne - i en pressemeddelelse.

- Med Delihood forener vi disse to grupper, fortsætter manden, som blandt andet er kendt fra Cofoco og Dining Week.

På holdet er også Klaus Wittrup fra Gasoline Grill, Søren Riis kendt fra GoMore og endelig Max Schellenbauer, der gennem flere år har haft ledende stillinger i Irma-kæden.

Betegnelsen ”hjemmelavet” har længe været et markedsføringsstunt og brugt af supermarkeder, selvom maden bærer præg af industrikøkken. Delihood vil gerne give betegnelsen en reel værdi, fremgår det af pressemeddelelsen.

LÆS OGSÅ: Populær reklameapp skifter navn



Flere detailnyheder Gå til forsiden




Daglig nyhedsmail:



Del artiklen:


Seneste cases og nyheder fra RetailDirect







Seneste jobs



detailfolk.dk | A.P Møllers Allé 9B | DK-2791 Dragør | Tlf.: 32 94 20 27 | CVR: 34735832




Tilmeld nyhedsbrev

Få detailnyheder direkte i din indbakke

Tilmeld dig den gratis daglige nyhedsmail og hold dig opdateret om branchen

Fornavn
 
Efternavn
 
 
 
TILMELD