Lidl sætter tal på målsætning i København
Discountkæden har fokus på at åbne butikker i landets større byer, og i københavnsområdet er der plads til mange flere, vurderer direktør.
Lidl arbejder på at skabe sig en større markedsandel på det danske marked.
Fokus ligger på landets større byer og Nordsjælland, forklarer udviklings- og ejendomsdirektør i Lidl Danmark, Mads T. Nielsen, ifølge erhvervsmediet Finans.
I øjeblikket har Lidl 40 butikker i Storkøbenhavn, men direktøren vil gerne åbne yderligere 20-30 butikker i området.
- Der er ingen tvivl om, at alle kæder kæmper for de gode placeringer. Og det er jo ikke fordi, man bare siger, at nu vil jeg have de her kunder, og så laver vi butikkerne, siger Mads T. Nielsen ifølge Finans.
- Der er jo også meget store krav til arkitektur, og hvordan man skal passe ind i områderne, så det er ikke bare noget, man lige gør, siger han.
Med opkøbet af 10 tidligere Aldi-butikker er Lidl Danmark nået op på at have 154 butikker.
- Flere af de nye butikker er i byer, hvor vi hidtil ikke har haft tilstedeværelse. Vi ser det derfor som en god mulighed for at etablere os i nye områder. Det er fantastisk, at vi nu kan tilføje endnu flere nåle på Danmarkskortet og derved nå ud til endnu flere danskere, sagde Mads T. Nielsen i en pressemeddelelse tidligere på måneden.
LÆS OGSÅ: Lidl taber omsætning på stor beslutning: Direktør er tilfreds
Læs hele artiklen på FinansFlere detailnyheder | Gå til forsiden |
Relaterede nyheder
Afstemning
Seneste nyheder
Netbutik køber virksomhed kendt fra DR-program
Kaffebutik bliver til en lille kæde
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Har coronakrisen givet varig opblomstring til bymidterne eller blot kunstigt åndedræt?
”Grøn” markedsføring er blevet et brandvarmt emne
Stop skævvridningen og vis erhvervssind: Udskyd udbetalingen af feriepenge og hjælp flere brancher!
Længere reklamationsret giver ikke mere holdbare produkter
Kære erhvervsminister: her er 5 grunde til at din argumentation om tilladt non-food salg i supermarkeder ikke holder en meter