Dansk discountkæde kåret som den bedste i Polen
De polske leverandører har kåret en dansk kæde som den bedste discountkæde i Polen.
Netto kan nu bryste sig at at være den discountkæde i Polen, som leverandørerne er mest tilfredse med.
Det er tredje år i træk, at Dansk Supermarkeds discountkæde løber med prisen, og det er en der en god grund til, vurderer landedirektør for Netto i Polen, Kent Petersen.
- Det handler om at adskille sig fra sine konkurrenter, og gøre det bedre end dem. Og det gør vi tydeligvis på leverandørområdet. Det skyldes blandt andet, at Netto drives på skandinaviske værdier, hvor ”en aftale er en aftale”, og det befinder de sig godt med, siger han i en udtalelse.
Netto løb med sejren foran den største polske discountkæde Biedronka og de tyske konkurrenter Lidl og Aldi.
Forsøger at styrke sin position i landet
Det er Blue Business Media, der uddeler prisen for bedste discountkæde. Derudover uddeles der priser inden for kategorierne hypermarket, supermarket, convenience, regional retail chains, wholesale cash & carry og drugstores. Dertil kommer den mest prestigefyldte pris ”Retailer of the year. Suppliers’ Choice”. Den vandt Netto sidste år, men i år blev det franske Intermarché, der kunne tage den pris med sig hjem.
Netto forsøger løbende at styrke sin position i Polen.
- Med åbningen af 38 nye Netto-butikker i 2013 øgede vi igen vores markedsandele på det polske marked, og det er en vækststrategi, vi har ambitioner om at fortsætte, siger Kent Petersen.
I dag har Netto 317 butikker på det polske marked, og efter planen skal discountkæden åbne dørene til 20 butikker mere i løbet af det kommende år.
| Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Netbutik køber virksomhed kendt fra DR-program
Kaffebutik bliver til en lille kæde
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Har coronakrisen givet varig opblomstring til bymidterne eller blot kunstigt åndedræt?
”Grøn” markedsføring er blevet et brandvarmt emne
Stop skævvridningen og vis erhvervssind: Udskyd udbetalingen af feriepenge og hjælp flere brancher!
Længere reklamationsret giver ikke mere holdbare produkter
Kære erhvervsminister: her er 5 grunde til at din argumentation om tilladt non-food salg i supermarkeder ikke holder en meter




