Terrortrusler mod vestlige shoppingcentre
I en ny trusselsvideo udpeger en somalisk terrorgruppe fem shoppingdestinationer i USA, Storbritannen og Canada som potentielle mål for terrorangreb.
Den somaliske terrorgruppe al-Shabaab har udsendt en video, hvor gruppen opfordrer sine tilhængere til angreb på vestlige shoppingdestinationer. Det skriver flere internationale medier.
I en video opfordrer en mand med sit hoved skjult i et tørklæde til angreb på amerikanske og jødisk ejede shoppingcentre. Helt konkret udpeges Oxfoord Street og to Westfield Storcentre i London, canadiske Edmonton Mall og amerikanske Mall of America i Minnesota. Det skriver blandt andet The Guardian.
Jeh Johnson, der er ansvarlig minister for den amerikanske indenrigssikkerhed, siger til CNN, at der ikke er konkrete beviser på, at et angreb skulle være under opsejling i USA, men han opfordrer alligevel amerikanske shoppere til at være ekstra forsigtige, hvis de lægger vejen forbi Mall of America. I en udtalelse siger centrets ledelse, at man tager alle trusler alvorligt og vil reagere på dem på en passende måde.
Al-Shabaab stod blandt andet bag angrebet på shoppingcenteret Westgate i Kenya i 2013, hvor 62 mennesker døde og over 100 blev sårede.
| Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Netbutik køber virksomhed kendt fra DR-program
Kaffebutik bliver til en lille kæde
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Har coronakrisen givet varig opblomstring til bymidterne eller blot kunstigt åndedræt?
”Grøn” markedsføring er blevet et brandvarmt emne
Stop skævvridningen og vis erhvervssind: Udskyd udbetalingen af feriepenge og hjælp flere brancher!
Længere reklamationsret giver ikke mere holdbare produkter
Kære erhvervsminister: her er 5 grunde til at din argumentation om tilladt non-food salg i supermarkeder ikke holder en meter




