Medie: Millioner er forsvundet i Atea-sag
Region Syddanmark har angiveligt betalt IT-leverandøren Atea 40 millioner kroner uden at få IT-udstyr igen, skriver lokalmediet sn.dk.
Region Sjælland har angiveligt købt computere og IT-udstyr hos IT-firmaet Atea for et tocifret millionbeløb. Men de har aldrig modtaget IT-udstyret eller også er det forsvundet. Det skriver lokalmediet sn.dk.
Atea er partner med den nyåbnede kæde KLC Erhverv, der tilbyder tele-løsninger for virksomheder og offentlige institutioner. Atea har dog været ude i et større stormvejr de seneste måneder. Ifølge sn.dk har konsulentfirmaet Rambøll sammenlignet de regninger, som Atea har udstedt, og de regninger, som regionen har betalt.
Her viser det sig, at Region Sjælland har betalt regninger, som Atea ikke har udstedt eller ikke har kunnet finde i deres arkiver, for et beløb på op imod 40 millioner kroner.
Omvendt har Atea udstedt regninger for omkring 15 millioner kroner til Region Sjælland, som regionen tilsyneladende aldrig har set.
Region Syddanmarks administrerende direktør, Jens Andersen, har ikke ønsket at kommentere sagen. Regionsrådsformand Jens Stenbæk (V) er på ferie, og kan ikke kommentere sagen heller. Næstformand i regionsrådet, Peter Jacobsen (DF), vil heller ikke kommentere beløbet, men han kan "nikke ja til, at der er tale om et større beløb," skriver sn.dk.
- Alt skal kastes ind på, at det her bliver trævlet op. Men det kan ikke klares på en eftermiddag. For alt tyder på, at nogen har tænkt sig godt om, da de gjorde det her, udtaler Peter Jacobsen.
LÆS OGSÅ: Ny telekæde forventer vokseværk i 2015
Læs hele artiklen på sn.dk| Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Relaterede nyheder
Afstemning
Seneste nyheder
Netbutik køber virksomhed kendt fra DR-program
Kaffebutik bliver til en lille kæde
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Har coronakrisen givet varig opblomstring til bymidterne eller blot kunstigt åndedræt?
”Grøn” markedsføring er blevet et brandvarmt emne
Stop skævvridningen og vis erhvervssind: Udskyd udbetalingen af feriepenge og hjælp flere brancher!
Længere reklamationsret giver ikke mere holdbare produkter
Kære erhvervsminister: her er 5 grunde til at din argumentation om tilladt non-food salg i supermarkeder ikke holder en meter




