Tilmeld detailnyheder     Tip en ven om detailfolk     Cookies     Sitemap     RSS

"Har du prøvet social selling i din butik eller som digital strategi?"

- Peter Skjold Mogensen, Lektor - Cph Business
L�s bloggen her

Stort dansk auktionshus går på Børsen

Thursday den 19 May 2016 kl. 10:00 - Kilde: TV2 Business

Det kan sagtens betale sig at sælge gamle ting. Faktisk betaler det sig så godt for dette danske auktionshus, at det nu går på Børsen.

Auktionshuset Lauritz.com vælger nu at gå på børsen. Det bliver dog ikke den danske børs. I stedet vil virksomheden børsnoteres på den svenske børs i Stockholm. Det skriver TV2 Business.

Lauritz.com har valgt en børs, som siden 2014 har haft 81 børsnoteringer, mens der  på den danske børs kun har været en håndfuld regulære børsnoteringer.

- TV 2 Business kan fortælle, at valget om at gå på børsen hinsidan skyldes den bekymrende lave aktieomsætning blandt de små og mellemstore selskaber på fondsbørsen i København, skriver TV2 Business.

Lauritz.com mangler kun at udsende sin plan for børsnoteringen, og den er ifølge TV2 Businees tæt på at være klar. Børsnoteringen kommer formentlig til at gå stærkt, da ejer og formand i Lauritz.com, Bengt Sundstrøm, tidligere at ytret ønske om at gå på børsen før sommerferien.

Store planer i England

Bengt Sundstrøm har også overvejet at sælge ud af auktionshuset til en kapitalfond. Men de planer ser således ud til at være droppet.

Pengene fra børsnoteringen skal sandsynligvis bruges på at udvikle et større projekt i England, forklarede han tidligere på året til Børsen.

- Det har vi arbejdet efter i 15 år nu og er blevet ret store, så nu må vi sætte et større mål. Vi har spændende muligheder i Europa, som vi gerne vil gøre til virkelighed, og til det har vi brug for flere ressourcer, styrkelse af kapitalbasen og styrkelse af ekspertisen i firmaet, sagde Bengt Sundström til Børsen.

LÆS OGSÅ: Lauritz-stifter har ikke længere Ikea-byer som mål

Læs hele artiklen på TV2 Business

Flere detailnyheder Gå til forsiden

Daglig nyhedsmail:

Del artiklen:

Seneste cases og nyheder fra RetailDirect

Seneste jobs

detailfolk.dk | A.P Møllers Allé 9B | DK-2791 Dragør | Tlf.: 32 94 20 27 | CVR: 34735832

Tilmeld nyhedsbrev

Få detailnyheder direkte i din indbakke

Tilmeld dig den gratis daglige nyhedsmail og hold dig opdateret om branchen

Fornavn

Efternavn

TILMELD