Tilmeld detailnyheder     Tip en ven om detailfolk     Cookies     Sitemap     RSS

"Den fysiske butiks største trussel!"

- Michael Friis Møller, Retailrådgiver – Meng & Company
L�s bloggen her

SPONSORERET INDHOLD



Sådan kan du bruge granitskærver i din have

Sunday den 15 November 2020 kl. 11:27

Har du overvejet at friske din have eller din indkørsel op med granitskærver? Der findes flere forskellige slags granitskærver, og du kan bruge dem på flere forskellige måder på din grund alt afhængigt af, hvilket udtryk du ønsker. Bliv klogere på granitskærver her.

Farve og størrelse

Når du skal ud at vælge granitskærver, bliver du konfronteret med en lang række muligheder – måske også flere end du havde regnet med. Granitskærver laves typisk i fem forskellige størrelser og ligeledes i fem til seks forskellige farvenuancer. Du kan oftest vælge imellem:

-          Størrelser på 5-8 mm, 8-11 mm, 11-16 mm, 16-22 mm og 32-45 mm

-          Farverne hvid, sort, lysegrå, mørkegrå, rød eller blandinger

De forskellige størrelser og farver giver alle forskellige udtryk til f.eks. din indkørsel eller dit havebed. Tag derfor gerne ud til et byggemarked, hvor du kan se skærverne. Husk dog, at de granitskærver, som du ser i butikkerne, og som du modtager, ofte er meget støvede, og at de derfor vil blive blankere og klarere i sit udtryk med tiden.

Vil du i gang med at undersøge det store udvalg? Find priser på granitskærver her.

Et stilrent udtryk

Det, som granitskærver kan, er at give din indkørsel, din have eller dine bede et stilrent og enkelt udtryk. Hvis du husker at lægge en ordentlig ukrudtsdug under dine skærver, så kræver det heller ingen vedligeholdelse for at se ordentligt ud. Det kan derfor være en ideel løsning til dig, der gerne vil have en pæn have, men som ikke har tid eller lyst til at passe den.

Udover at bruge granitskærver til indkørslen eller som bund i dine bede, så kan du også bruge dem til at lave små stier i haven. F.eks. hvis du har blomsterbede, som du gerne vil have opdelt med små gangstier, der kan betrædes uden gummistøvler.

>> Læs mere på Bygpris.dk

Ovenstående indhold er sponsoreret











Seneste jobs



detailfolk.dk | A.P Møllers Allé 9B | DK-2791 Dragør | Tlf.: 32 94 20 27 | CVR: 34735832




Tilmeld nyhedsbrev

Få detailnyheder direkte i din indbakke

Tilmeld dig den gratis daglige nyhedsmail og hold dig opdateret om branchen

Fornavn
 
Efternavn
 
 
 
TILMELD